Eksperci obawiali się zmutowanego szczepu grypy

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2009 15:00

W Meksyku, w wyniku zachorowań na nieznany rodzaj grypy, zmarło już 68 osób. W USA tym samym wirusem zostało zarażonych siedmiu obywateli USA. Sprawą zajmuje się WHO.

Immunolog Paweł Grzesiowski  powiedział w TVN 24, że specjaliści obawiali się powstania takiego właśnie zmutowanego szczepu. - Taki zmutowany szczep to kawałek szczepu ludzkiego, ptasiego i świńskiego – wyjaśnił. - Ostry przebieg choroby zależy przede wszystkim od siły genu ptasiego. Przenoszenie wirusa z kolei odbywa się za sprawą genów znajdujących się w ciele świni – dodał Grzesiowski.

Eksperci twierdzą, że 68 obywateli Meksyku zmarło w wyniku zarażenia się wirusem tzw. świńskiej grypy; obawiają się także, iż istnieje ryzyko wybuchu pandemii po obu stronach granicy amerykańsko-meksykańskiej. W stolicy tego kraju stwierdzono ponad 1000 przypadków zachorowań w krótkim okresie czasu. Wszystkie szkoły zostały zamknięte, a mecze piłkarskie odbędą się bez udziału widzów. Sprawą niebezpiecznego szczepu grypy ma zająć się także Światowa Organizacja Zdrowia.

Grypa dotarła do USA. Placówki medyczne w Nowym Jorku rozpoczęły badania 75 studentów z dzielnicy Queens, którzy zgłosili telefonicznie na pogotowie grupowe zachorowanie; objawy choroby przypominały grypę. Wyniki badań mają zostać przedstawione jeszcze dziś, tj. 25 kwietnia.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje świńską grypę jako potencjalne źródło pandemii ludzkiej grypy. Pandemie pojawiają się z reguły co 20 lat.

Objawy świńskiej grypy to: gorączka, apatia, brak apetytu i napady kaszlu. Niektóre osoby mające kontakt z wirusem miały także katar, bóle gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum