Eksperci o umieralności okołoporodowej w Polsce

Autor: PAP- Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 12 września 2011 11:08

Umieralność płodów i noworodków przed, podczas i po porodzie spadła w Polsce trzykrotnie od lat 70. XX wieku - przypominali eksperci podczas konferencji naukowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji 90. urodzin znanego ginekologa prof. Michała Troszyńskiego.

Eksperci o umieralności okołoporodowej w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podkreślali lekarze, spadek ten jest w dużym stopniu zasługą tego wieloletniego pracownika Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Prof. Troszyński od lat 70. minionego prowadził badania nad umieralnością kobiet i dzieci w czasie ciąży i porodu oraz nad jej przyczynami.
 
Na podstawie uzyskanych wyników, zainicjował w naszym kraju system trójstopniowej (tj. opartej o szpitale trzech stopni referencyjności) opieki nad matką i dzieckiem, którego celem było obniżanie zachorowalności i umieralności matek i noworodków.
 
Wprowadził też obowiązek szczegółowej analizy przyczyn zgonów matek i noworodków oraz zapoczątkował obowiązkowe szkolenia położników i ginekologów w zakresie ciąży wysokiego ryzyka. W 1989 r. wprowadził obowiązkowe szkolenia dotyczące funkcjonowania trójstopniowej selektywnej opieki perinatalnej.
 
W rezultacie - jak wynika z zaprezentowanych przez prof. Michała Troszyńskiego badań - okołoporodowa umieralność płodów i noworodków spadła z 19 promili w latach 70. XX w. do 6,37 promili w 2009 r.
 
Jak podkreślił prof. Troszyński, obniżanie współczynnika umieralności okołoporodowej noworodków i zapobieganie zgonom matek w związku z ciążą, porodem i połogiem jest najważniejszym celem lekarzy położników i neonatologów.
 
Prof. Michał Troszyński z Instytutem Matki i Dziecka związany jest od 1975 r., kiedy zorganizował tam Klinikę Położnictwa i Perinatologii oraz Ginekologii. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. pozostaje aktywny zawodowo. Rozpoczął pracę jako konsultant w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, a od 1998 r. kieruje Pracownią Analiz Zdrowia Prokreacyjnego w Zakładzie Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu.
 
Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów przypadającego w tym roku 60-lecia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze