Eksperci o przyczynach niepowodzeń antykoncepcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 19:31

Aż 65 proc. nieplanowanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia antykoncepcji, wynikłego głównie z tego, że kobiety zapominają przyjąć kolejną dawkę hormonów - uważają eksperci.

Eksperci o przyczynach niepowodzeń antykoncepcji

O swoich doświadczeniach oraz wynikach badań na ten temat mówili ginekolodzy 18 maja w Warszawie na warsztatach prasowych zorganizowanych w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Hormony - nasz wspólny temat”.

Najwyższą efektywność w zapobieganiu ciąży, mierzoną tzw. wskaźnikiem Pearla, zapewniają metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna (spirala), pigułki antykoncepcyjne, pierścień (lub krążek) dopochwowy, plaster hormonalny. Istnieją jednak duże różnice między skutecznością teoretyczną, a praktyczną, wynikające z błędów w zażywaniu kolejnych dawek hormonów.

Z pracy opublikowanej w 2007 r. na łamach pisma „Human Reproduction” wynika, że we Francji, gdzie rozpowszechniona jest skuteczna antykoncepcja aż 65 proc. nieplanowanych ciąż jest wynikiem jej niepowodzenia.

Jak ocenił Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, u podłoża tej nieskuteczności często leży zły dobór metod antykoncepcji przez lekarza, albo schematycznie stosowana jedna metoda, np. pigułka hormonalna, dla wszystkich pań, niezależnie od wieku, stylu życia czy temperamentu.

Statystyki wskazują, że mniej więcej trzy czwarte kobiet stosujących hormony w celu zapobiegania ciąży sięga po tabletki antykoncepcyjne.

- Problem z pigułką hormonalną, która skądinąd jest doskonałym produktem, jest to, że bardzo wiele pacjentek wcześnie przestaje ją zażywać i nie wraca do niej - podkreślił prof. Paszkowski.

Z badań, które w 2007 r. opubikowało pismo „American Journal of Obstetrics and Gynecology” wynika, że aż 60 proc. pacjentek przerwało stosowanie pigułki antykoncepcyjnej przed upływem pół roku. Większość tych przypadków nie miała związku z działaniami niepożądanymi, jak bóle głowy, zmiany nastroju, spadek libido, ale wynikała z tego, że pacjentki nie radziły sobie z terminowym przyjmowaniem tabletki.

Co piąta z nich zapominała o przyjęciu dwóch lub większej liczby pigułek w cyklu, a co druga pomijała jedną tabletkę na cykl. Zdaniem prof. Paszkowskiego, nieprzestrzeganie rekomendacji producenta i zaleceń lekarza przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną jest problemem na ogromną skalę.

Według dr. Grzegorza Południewskiego, przewodniczącego Towarzystwa Rozwoju Rodziny, u kobiet, które mają problemy z przestrzeganiem zaleceń lekarskich dobrą alternatywą mogą być metody antykoncepcji hormonalnej o przedłużonym działaniu, tzw. metody niecodzienne, czyli niewymagające codziennej aplikacji np. pierścień dopochwowy, plaster hormonalny a także hormonalna wkładka domaciczna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum