Eksperci o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka nerki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2011 14:39

Diagnostyka molekularna w ciągu najbliższej dekady powinna dać odpowiedź na wiele pytań, m.in. o genetyczne uwarunkowanie odporności na leczenie nowotworów nerki - powiedział prof. Cezary Szczylik.

Eksperci o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka nerki

Profesor podsumował międzynarodowe sympozjum poświęcone nowotworom nerki, które odbyło się 6 i 7 maja w Warszawie pod hasłem "Podróż pacjenta".

Wśród osób, które prezentowały swoje badania i obserwacje na IV Europejskim Sympozjum Onkologicznym Stowarzyszenia Kidney Cancer Association byli chirurdzy, diagności, radiolodzy, patolodzy, biolodzy molekularni oraz onkolodzy kliniczni.

- Program zbudowaliśmy tak, żeby odzwierciedlał drogę pacjenta od momentu rozpoznania poprzez różne etapy leczenia choroby nowotworowej, stąd tytuł "Podróż pacjenta". Trudne aspekty profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka nerki były prezentowane w taki sposób, by uczestnicy sympozjum poznali różne strony danego zagadnienia. Każdy z dwóch ekspertów - oponentów przedstawiał zupełnie inną koncepcję i inną grupę dowodów - tłumaczy prof. Szczylik.

W trakcie konferencji profesor Cezary Szczylik uzyskał porozumienie w sprawie cyklicznych staży naszych młodych lekarzy w jednej z najbardziej elitarnych klinik na świecie - Royal Marsden Hospital w Londynie.

- Jest to niezwykle ważne. Odbycie długiego stażu na zasadzie rotacji oznacza, że większość moich asystentów będzie miała możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia w Londynie. To się przełoży na jakość obsługi pacjentów tutaj w Polsce - zapewnia kierujący Kliniką Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON prof. Szczylik.

Za bardzo obiecujące wśród prezentowanych wyników profesor uznał prace biologów molekularnych. Onkolog jest pod wrażeniem szybkości, z jaką analizuje się setki tysięcy różnych sytuacji molekularnych, zaangażowania genów w proces leczenia i ich odpowiedzialności za brak odpowiedzi na leczenie.

Obok polskiego onkologa i hematologa prof. Szczylika w komitecie naukowym zjazdu znaleźli się profesorowie: Ronald M. Bukowski oraz Ziya Kirkali ze Stanów Zjednoczonych, Bernard Escudier z Francji, Martin Gore z Wielkiej Brytanii, Gerald Mickisch z Niemiec i Cora N. Sternberg z Włoch.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum