Eksperci o ośrodku w Gostyninie: sytuacja wydaje się dramatyczna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 09:41

W lutym br. Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) wizytowali eksperci Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT przy Rzeczniku Praw Obywatelskich). „Sytuacja wydaje się dramatyczna” - napisali w raporcie opublikowanym 17 kwietnia. Największy problem ośrodka to przeludnienie - planowano go na 10-20 osób, obecnie jest ich 65.

Eksperci o ośrodku w Gostyninie: sytuacja wydaje się dramatyczna
Fot. archiwum

„Przyjmowanie kolejnych osób bez zapewnienia im warunków służących terapii spowoduje dalszą eskalację konfliktów, zagrażając bezpieczeństwu” - ostrzegają eksperci.

W Gostyninie regulamin wydawany przez dyrektora określa np. zasady kontroli osobistej. Pacjenci muszą rozbierać się do naga w obecności strażników w monitorowanym pomieszczeniu i wykonać przysiad. Takie kontrole odbywają się zawsze, gdy pacjent wyjeżdża z ośrodka m.in. do lekarza. Problemem jest tez skuwanie kajdankami podczas takich wyjazdów czy przypinanie nimi pacjentów do łóżek. 

„Stosowane metody terapeutycznie nie stanowią skutecznej formy terapii” - uznały z kolei psychologowie i psychiatra KMPT po analizie dokumentacji medycznej. „Pacjenci Ośrodka są pacjentami trudnymi i wymagającymi specjalistycznego podejścia. KOZZD jest jedyną tego typu placówką w Polsce, w związku z tym powinni być w nim zatrudnieni specjaliści z jak największym doświadczeniem” - uważają eksperci cytowani przez Gazetę Wyborczą.

Po wizycie eksperci przygotowali ponad 30 zaleceń dla Ministerstwa Zdrowia i Sprawiedliwości oraz dyrekcji ośrodka.

KOZZD w Gostyninie jest placówką leczniczą, która podlega ministrowi zdrowia. Ma prowadzić terapię osób, które wyszły z więzienia, ale z powodu zaburzeń zostały uznane za zagrożenie. Są one bezterminowo pozbawiane wolności. Decyduje o tym sąd.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum