Eksperci o medycynie nuklearnej: szybsza diagnoza i leczenie, oszczędności dla systemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 08:35

Zaletą medycyny nuklearnej wykorzystującej radiofarmaceutyki jest to, że szybciej pozwala postawić diagnozę, a jednocześnie umożliwia wykonanie zabiegu, czyli teragnostyki, będącej połączeniem diagnostyki i terapii - przekonują specjaliści Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

W medycynie nuklearnej wykorzystuje się takie metody badania, jak pozytonowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT). Fot. archiwum

Zapewniają oni, że badania i leczenie nuklearne są w pełni bezpieczne, a często także bardziej komfortowe dla pacjenta.

- Dawki promieniowania, które wykorzystujemy, są niskie i tak bezpieczne, że procedury medycyny nuklearnej wykonuje się nawet u najmłodszych dzieci - wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej dr hab. med. Bogdan Małkowski.

W medycynie nuklearnej wykorzystuje się takie metody badania, jak pozytonowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT). Prezes PTMN podkreśla, że w porównaniu do innych standardowo stosowanych metod obrazowania często są one mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne.

- Dzięki procedurom nuklearnym możemy zlokalizować najmniejsze zmiany i znacznie szybciej wdrożyć leczenie. Dzięki temu proces diagnostyczno-terapeutyczny przebiega sprawniej, szanse pacjentów na powrót do zdrowia rosną, a system ochrony zdrowia funkcjonuje efektywniej, czyli oszczędniej. To ważne z perspektywy płatnika publicznego - przekonuje dr hab. med. Małkowski, cytowany w informacji przesłanej PAP.

Medycyna nuklearna pozwala wykryć zmiany chorobowe na najwcześniejszym etapie, kiedy w innych procedurach diagnostycznych często nie są jeszcze widoczne. - Co więcej, dzięki nim możemy nie tylko stworzyć precyzyjny obraz danego narządu, ale także prześledzić jego funkcjonowanie. To pozwala szybciej postawić diagnozę i szybciej wdrożyć skuteczne leczenie - mówi konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. Leszek Królicki.

Nowym etapem w rozwoju medycyny nuklearnej jest tzw. teragnostyka, będącą połączeniem diagnostyki i terapii, wykorzystującej w badaniu i leczeniu ten sam rodzaj znacznika, połączony z różnymi izotopami promieniotwórczymi: diagnostycznym i leczniczym.

- Na co dzień ideę teragnostyczną realizujemy na przykład w leczeniu raku prostaty. Radioznacznik podany pacjentowi podczas badania wskazuje nam na ogniska choroby. Kiedy już dokładnie je zidentyfikujemy, wdrażamy terapię - przy wykorzystaniu tego samego znacznika, którego użyliśmy w badaniu, tylko w odpowiednio zmienionej dawce. Wiemy, że taka terapia dotrze dokładnie do zmian chorobowych - wyjaśnia prezes elekt Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i członek PTMN dr hab. med. Jolanta Kunikowska.

Autorzy materiału prasowego przesłanego PAP zaznaczono, że te metody badań i terapii wciąż budzą wśród pacjentów wątpliwości związane z wykorzystywanym w nich promieniowaniem. Eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej podkreślają, że ważna jest edukacja środowiska lekarskiego.

- Istotne, by i lekarz i pacjent wiedzieli o korzyściach z wykonania danej procedury: dokładniejszym obrazie, większej ilości informacji klinicznych, a co za tym idzie - większej szansie na pewną i szybciej postawioną diagnozę oraz skuteczniejszą terapię - mówi specjalistka.

Według ekspertów konieczna jest aktualizacja stosowanych w medycynie nuklearnej wyceny procedur.

- Obowiązująca dziś wycena była ustalana, gdy w polskich ośrodkach dominowały aparaty SPECT, czyli podstawowe gammakamery. Obecnie standardem są aparaty oparte na SPECT/CT. Niestety, w ślad za postępem technologicznym nie poszła aktualizacja wycen procedur. To rodzi problemy z ich dostępnością. Mimo, że dysponujemy nowoczesnym sprzętem, ze względów administracyjno-kosztowych pacjenci muszą czekać na badania w kolejkach. Musimy to pilnie zmienić - podkreśla prof. Królicki.

Według danych konsultanta krajowego obecnie w Polsce wykonuje się około 380 tys. badań medycyny nuklearnej rocznie. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zapotrzebowanie jest jednak ponaddwukrotnie - sięga 780-800 tys.

- Mamy wiele do zaoferowania pacjentom w diagnostyce i terapii chłoniaków, raka płuca, raka piersi, raka prostaty, guzów neuroendokrynnych, guzów mózgu, padaczki, choroby Alzheimera i wielu innych schorzeń. Czas znacząco zwiększyć dostęp do medycyny nuklearnej - uważa dr hab. Bogdan Małkowski.

PAP - Zbigniew Wojtasiński

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum