Eksperci: nikt nie powinien myśleć, że problem HIV/AIDS go nie dotyczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2015 18:30

Nikt nie powinien myśleć, że problem HIV/AIDS go nie dotyczy. Narażeni są wszyscy, dlatego wspólnie powinniśmy walczyć z HIV - przypominają organizacje pozarządowe i eksperci we wspólnym manifeście podpisanym podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS.

Eksperci: nikt nie powinien myśleć, że problem HIV/AIDS go nie dotyczy
Wirus HIV. Fot. archiwum

- Nie muszą mnie państwo akceptować z jakichkolwiek innych przyczyn związanych z moim życiem, nie oczekuję również od państwa, że będą państwo mnie lubić, oczekuję wyłącznie szacunku; chodzi o to, żeby nikt nie był wyrzucany poza nawias społeczeństwa czy rodziny ze względu na dotknięcie wirusem HIV - mówiła podczas wtorkowej (1 grudnia) konferencji Ophelia Haanyama, Zambijka, która od ok. 30 lat żyje z wirusem HIV.

Podkreśliła, że na zakażonych HIV oraz osobach, które z nimi pracują, spoczywa odpowiedzialność związana z potrzebą uświadamiania społeczeństwu, że ten problem może dotknąć każdego.

- Żeby zostać zakażonym, wystarczy stosunek seksualny z kimś, o kim niezbyt dużo wiemy: znamy imię, nazwisko, możemy nawet znać jego rodzinę i wiedzieć, czym się zajmuje, natomiast nie wiemy nic na temat zdrowia seksualnego tej osoby, a mimo to odbywamy stosunek seksualny bez użycia prezerwatywy - mówiła.

Podkreśliła, że seks bez zabezpieczenia jest nieakceptowalny i wiąże się z brakiem szacunku do samego siebie i partnera.

Dyrektor Biura Krajowego WHO w Polsce dr Paulina Miśkiewicz przypomniała, że tegoroczny Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest pod hasłem "Getting to Zero" ("Dążąc do zera").

- Zakończenie epidemii AIDS w Europie powinno się skupić na zapobieganiu nowym infekcjom, dotarciu do grup ryzyka z informacją o testowaniu, zwiększaniu ukierunkowanego testowania, leczeniu wszystkich osób z wirusem HIV i oferowaniu wszystkim świadczeń w zakresie zapobiegania, testowania i leczenia - mówiła Miśkiewicz.

Celem globalnym przyjętym przez agendy WHO jest opanowanie epidemii choroby poprzez zastosowanie trzech podstawowych działań: zdiagnozowanie 90 proc. zakażonych HIV, wdrożenie leczenia u 90 proc. z nich i jego kontynuowanie u kolejnych 90 proc. objętych terapią i kontrolą. Zrealizowanie tych trzech postulatów ma umożliwić zahamowanie epidemii w ciągu kolejnych 15 lat.

We wtorek  (1 grudnia)  przedstawiciele 11 organizacji pozarządowych podpisali manifest "Walczmy razem z HIV". Jest on kierowany m.in. do osób zakażonych wirusem HIV, lekarzy i nauczycieli.

Autorzy manifestu przypominają, że problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny, nadal zakażają się i umierają kolejne osoby. - Nikt nie powinien myśleć, że problem go nie dotyczy. Narażeni są wszyscy. Dlatego wspólnie powinniśmy walczyć z HIV. Tylko razem możemy być skuteczni! - czytamy w dokumencie.

Sygnatariuszami manifestu są m.in. Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae", Społeczny Komitet ds. AIDS i Fundacja Edukacji Społecznej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum