Eksperci: nie ma grupy ryzyka narażonych na HIV, są ryzykowne zachowania

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2015 14:02

Open'er, OFF Festiwal, Jarocin, Woodstock - lista masowych imprez muzycznych, które co roku odbywają się w Polsce, jest długa. Dzięki programom edukacyjnym, które zostaną zrealizowane w ramach rozpoczynającej się piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci, udział w tych wydarzeniach ma stać się bezpieczniejszy.

Eksperci: nie ma grupy ryzyka narażonych na HIV, są ryzykowne zachowania

Co robić, żeby zmniejszyła się liczba osób zakażających się tym wirusem przed 20 rokiem życia? Mają w tym pomóc programy, które odbędą się w ramach ruszającej dziś piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci. 

- Świadomość, że prezerwatywy chronią nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami zakaźnymi jest wciąż mała. Ludzie nie zdają sobie sprawy z całej puli chorób przenoszonych drogą płciową. Szczególnie młodzi, idący np. na imprezę. Nie mają ze sobą prezerwatyw - powiedział  dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualne.

Zaznacza: -  Imprezy masowe sprzyjają ryzykownym zachowaniom seksualnym. Opadają systemy kontroli, pojawiają się stany euforyczne oraz poczucie jedności i szczęścia. Nietrudno w takich sytuacjach o przypadkowy seks, który może źle się skończyć.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, co roku w Polsce HIV zakaża się ponad 1000 osób. Co gorsza, według szacunków UN AIDS, ponad 50 proc. zakażeń wirusem dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia.

Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. Według Roberta Łukasika ze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”, w Polsce co 10 osoba seropozytywna zakaziła się przed 20-stką. W szybkim tempie wzrasta też liczba zakażeń wśród osób w wieku 30-39 lat.

Dlatego właśnie, jednym z celów piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci jest edukacja i profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową w tym zakażeń HIV, HCV, HBV skierowana do młodych ludzi uczestniczących w imprezach masowych, takich jak festiwale muzyczne, a także dyskoteki i kluby nocne. 

Eksperci podkreślają, że nie ma grupy ryzyka narażonych na HIV, są jedynie ryzykowne zachowania seksualne, a do nich należy uprawianie seksu bez zabezpieczenia. 

W Polsce, od początku epidemii HIV, wykryto ponad 18 tysięcy nowych zakażeń tym wirusem. W rzeczywistości seropozytywnych może być jednak dużo więcej. HIV zakażają się coraz młodsze osoby.

Dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS najnowocześniejsze nawet leki antyretrowirusowe dostępne są u nas bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych. Z wirusem można dziś żyć długo i relatywnie komfortowo, ale trzeba wiedzieć o zakażeniu. Tymczasem w kierunku HIV przebadał się najwyżej co 10 Polak. 

Niezwykle istotnym obszarem tegorocznego konkursu Pozytywnie Otwarci jest także temat edukowania pacjentów z HIV w kwestii stosowania się do zaleceń lekarzy. Eksperci są zgodni: leczenie HIV może być skuteczne tylko pod warunkiem skrupulatnego przyjmowania leków zgodnie ze wskazaniem lekarza prowadzącego. Niestety nie wszystkie osoby seropozytywne o tym pamiętają. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum