Eksperci: napady padaczki można kontrolować u większości chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 09:07

Napady padaczki mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla pacjentów - tak fizyczne, jak i psychiczne. Jednak u większości chorych można je skutecznie kontrolować - przypominają eksperci z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji, który obchodzimy 26 marca.

- Każdy napad padaczkowy może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla pacjenta - nie tylko fizyczne, jak uraz, złamanie, oparzenie, ale też psychiczne, takie jak np. poczucie napiętnowania, wstydu i gorsza samoocena - wyjaśniła PAP prof. Joanna Jędrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Z polskiego badania PRO-Epi z 2013 r. wynika, że dwie trzecie pacjentów doświadczyło podczas napadu padaczki przygryzienia języka czy oddania moczu. Z kolei brytyjskie badania, których rezultaty opublikowano na łamach pisma "Epilepsia" w 1997 r. wykazały, że 24 proc. chorych, którzy mieli co najmniej jeden napad padaczki w ciągu roku, doznało urazu głowy, 16 proc. - oparzeń lub zranień, 10 proc. - uszkodzeń zębów, a 6 proc. - złamań.

Mniej znany jest fakt, że po napadzie, szczególnie toniczno-klonicznym (kiedy chory sztywnieje, upada i ma napad drgawek), nawet przez kilka dni mogą utrzymywać się problemy poznawcze, takie jak utrudnione myślenie, zaburzenia mowy, uwagi i koncentracji, trudności w uczeniu się i w pracy, a także problemy psychiczne - depresja, psychoza ponapadowa, mania, agresja, może nawet dojść do prób samobójczych.

Prof. Jędrzejczak zaznaczyła, że ze względu na poważne konsekwencje napadów padaczkowych ich kontrola jest najważniejszym celem w leczeniu chorych. Dzięki temu możliwa jest edukacja, zatrudnienie i normalne funkcjonowanie pacjentów w rodzinie i społeczeństwie.

Według specjalistki, o dobrej kontroli napadów padaczkowych można mówić, gdy pacjent jest od nich wolny przez ostatnie 12 miesięcy.

Międzynarodowy Dzień Epilepsji, określany też jako Lawendowy Dzień, został ustanowiony sześć lat temu dzięki pomysłowi dziewięcioletniej wówczas Cassidy Megan, która sama choruje na padaczkę.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum