Eksperci na temat uzależnienia od narkotyków: złagodzić kary, prowadzić sterylną iniekcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2009 17:53

Podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Społeczeństwa Otwartego z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków, który przypada 26 czerwca eksperci radzili, by złagodzić kary wobec osób zażywających narkotyki i pomagać im wyjść z nałogu narkotykowego.

- Od 2000 roku w dyskusji karać czy nie karać za posiadanie narkotyków przeważa odpowiedź twierdząca. Jeśli sankcje miałyby mieć sens, trzeba je połączyć z polityką socjalną i zdrowotną; tymczasem prokuratura, policja i sądy uważają się przede wszystkim za organy represji - powiedział prof. Krzysztof Krajewski z Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyznał, że choć prawo pozwala karać więzieniem za posiadanie minimalnych ilości narkotyków, to z reguły sprawcy są skazywani na wyroki w zawieszeniu; ci użytkownicy narkotyków, którzy odbywają kary bezwzględnego pozbawienia wolności, zwykle zostali skazani za inne przestępstwa.

Krajewski, który uczestniczył w pracach powołanego w Ministerstwie Sprawiedliwości zespołu do spraw zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, proponuje, by osoby osadzone w więzieniu mogły korzystać z przerwy w odbywaniu kary, by leczyć się poza więzieniem. Profesor zaapelował, by sądy, korzystając z pomocy kuratorów, brały pod uwagę, czy oskarżony miał jednorazowy kontakt z narkotykiem, czy też jest uzależniony. Krajewski zaznaczył, że te propozycje opracowane pod koniec ubiegłego roku pozostają na etapie konsultacji i nie mają jeszcze statusu projektu nowelizacji.

Przewodniczący Polskiej Sieci do spraw Polityki Narkotykowej Jacek Charmast, który z uzależnionymi pracuje od 14 lat, za kluczowe uznał poprawę dostępu do leczenia substancjami zastępczymi. Zaproponował, by kurację taką mogły prowadzić nie tylko ZOZ-y, ale i prywatne praktyki po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Postulował także utworzenie większej liczby pomieszczeń sterylnej iniekcji, by zminimalizować ryzyko zakażeń, przedawkowań i zagrożenie dla osób postronnych, jakie stwarzają porzucane przez narkomanów igły.

Za depenalizacją przepisów antynarkotykowych opowiedział się też sekretarz redakcji Krytyki Politycznej Michał Sutowski, argumentując, że takie rozwiązanie przyniosło dobre efekty w Portugalii, podczas gdy doświadczenia prohibicji wskazują, że przynosi ona skutki odmienne od zamierzonych.

Międzynarodowy dzień Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków ONZ proklamowała 22 lata temu. Konferencję „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii a prawa i wolności obywatelskie" zorganizował Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute) - fundacja założona przez George'a Sorosa.

OSI zainicjował własny program światowej polityki narkotykowej, którego celem jest wypracowanie bardziej zrównoważonego podejścia do problemu narkotyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum