Eksperci: medycyna rodzinna w Krakowie przykładem dla innych miast

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2018 21:10

Medycyna rodzinna w Krakowie jest przykładem dla innych miast - uważają eksperci, którzy biorą udział w międzynarodowej konferencji lekarzy rodzinnych w Krakowie. Jak zwracają uwagę, w stolicy Małopolski pacjent ma znacznie łatwiejszy kontakt z lekarzem rodzinnym niż np. w Warszawie.

W Krakowie dominują małe prywatne praktyki lekarzy rodzinnych, które są blisko pacjenta Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Kraków od wielu lat konsekwentnie inwestował w rozwój podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) (…). Przyjął model, który sprawdził się lepiej niż w Warszawie. W Krakowie dominują małe prywatne praktyki lekarzy rodzinnych, które są blisko pacjenta. Kontakt lekarza z pacjentem jest rzeczywisty, prawdziwy, czyli lekarz zna swoich pacjentów - mówił prof. Adam Windak, lekarz, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Collegium Medicum UJ.

Jak wskazał, w innych miejscach, np. w Warszawie, wciąż dominują duże publiczne zakłady opieki zdrowotnej, gdzie lekarze zatrudnieni na etatach dużo mniej identyfikują się z rolą opiekuna zdrowotnego pacjenta.

Profesor dodał też, że np. w Warszawie czas oczekiwania na konsultację pacjenta z lekarzem jest dłuższy niż w Krakowie, gdzie pacjent może niemal z dnia na dzień zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Na dobry przykład krakowski wskazał także wiceminister zdrowia Zbigniew Król. - W Krakowie, gdzie udało się rozdrobnić duże ZOZ-y na małe praktyki (1-3 lekarzy), kontakt pacjenta z lekarzem jest zdecydowanie szybszy, łatwiejszy, bardziej bezpośredni - zaznaczył wiceminister i podkreślił, że resortowi zdrowia zależy na tym, aby każdy Polak miał swojego lekarza rodzinnego.

Wiceminister zdrowia przypomniał, że w ramach nowej ustawy resort usprawnia działanie podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny będzie zobowiązany do zapewnienia ciągłości i kompleksowości działań podejmowanych na rzecz pacjenta. Aby to było możliwe, ma on współpracować m.in. z lekarzami innych specjalności. Opiekę nad każdym pacjentem będzie sprawować zespół POZ, w skład którego, poza lekarzem, wchodzi także pielęgniarka i położna.

W Krakowie od czwartku do niedzieli trwa 23. Kongres Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA. Ponad 3 tys. lekarzy rodzinnych z ponad 60 państw rozmawia o podstawowej opiece zdrowotnej w aspekcie równego dostępu do świadczeń, poprawy jakości opieki medycznej nad pacjentem oraz efektywności zdrowotnej nakładów finansowych ponoszonych na świadczenia zdrowotne.

Kongres Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA po raz drugi odbywa się w Polsce. Siedem lat temu jego miejscem była Warszawa. Za rok kongres odbędzie się w Bratysławie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum