Eksperci: epidemia odry nam nie grozi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2015 17:04

W tym roku w Polsce zarejestrowano 6 przypadków zachorowań na odrę - informuje konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz. W tym samym okresie ubiegłego roku zgłoszono ok. 40 przypadków. Epidemia nam nie grozi - uspokajają eksperci.

Eksperci: epidemia odry nam nie grozi

Z danych przekazanych w przez ekspertów podczas konferencji zorganizowanej w środę (4 marca) w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że wyszczepialność w Polsce jest bardzo wysoka i wynosi ok. 98 proc.

Corocznie zwiększa się jednak liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. W 2013 r. złożono 7,2 tys. odmów, a w 2014 r. było ich już 12,7 tys. Tymczasem, jak podkreśliła dr Paradowska-Stankiewicz, jedyną skuteczną bronią w walce z odrą są szczepienia.

Zdaniem p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza ruch antyszczepionkowy w Polsce jest niewielki, ale bardzo aktywny. Podkreślił, że przekazywane przez to środowisko informacje są "niepoparte faktami i niepoważne", ale wpływają na świadomość wielu osób i zniechęcają do szczepień.

- Czy powinniśmy się bać odry? Nie. Powinniśmy się szczepić po to, żeby się jej nie bać. Powinniśmy szczepić wszystkie zdrowe dzieci po to, żeby te dzieci, które ze względu na inne poważne choroby nie mogą być zaszczepione, też były bezpieczne poprzez ten kokon, otoczkę dookoła zaszczepionych osób - powiedział Posobkiewicz.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum