Eksperci: edukacja najważniejsza w profilaktyce raka szyjki macicy

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 01 września 2011 10:06

Odpowiednio prowadzona edukacja, mająca zmotywować kobiety do dbania o swoje zdrowie, odgrywa najważniejszą rolę w profilaktyce raka szyjki macicy - uważają eksperci Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Eksperci: edukacja najważniejsza w profilaktyce raka szyjki macicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zajmuję się rakiem szyjki od ponad 20 lat i nie zdawałem sobie sprawy, że w Polsce są kobiety, które nie wiedzą, na czym polega cytologia - powiedział dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Jak dodał, wiele pań myli to badanie, będące podstawą w diagnostyce raka szyjki i zmian przedrakowych, z ogólną profilaktyką przeciwnowotworową. Nieraz zdarza się, że kobieta, u której diagnozuje się raka jajnika jest zaskoczona, bo "przecież robiła cytologię".

Rak szyjki macicy jest w większości przypadków konsekwencją przewlekłego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Rocznie diagnozuje się go u ok. 3400 Polek, z czego 30 proc. to kobiety młode, poniżej 50. roku życia. Jak ocenił dr Giermek, śmiertelność z powodu tego nowotworu wynosi w naszym kraju ok. 50 proc. i jest co najmniej trzykrotnie za duża (w odniesieniu do innych krajów Europy).

Tymczasem, wcześnie wykrytego raka szyjki macicy można w pełni wyleczyć, a koszty takiej terapii - ekonomiczne i społeczne - są znacznie niższe.

- Kobiety, które rozpoczynają leczenie we wczesnym stadium choroby mogą szybko wrócić do pracy i obowiązków domowych, a nawet zostać matkami - podkreślił dr Giermek. Leczenie w stadium zaawansowanym, gdy trzeba dołączyć radioterapię, powoduje natomiast wielomiesięczne powikłania, które czasem są tak okaleczające, że kobiety wycofują się z życia zawodowego i przechodzą na rentę.

Specjalista przypomniał, że zachorowania na raka szyjki macicy oraz występowanie jego inwazyjnej postaci można zredukować poprzez profilaktykę pierwotną (szczepienie przeciw HPV dziewcząt przed inicjacją seksualną w wieku 11-12 lat) oraz profilaktykę wtórną, która polega na wykrywaniu tego nowotworu w postaci przedinwazyjnej w badaniu cytologicznym.

Niestety, w Polsce na bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia zgłasza się ciągle bardzo mało kobiet - jedna na cztery uprawnione. Co więcej, lekarze podejrzewają, że jest to ciągle ta sama grupa.

Eksperci podkreślali też, że edukacja na temat profilaktyki raka szyjki powinna być elementem ogólnie pojętej edukacji zdrowotnej, którą należy rozpoczynać od najmłodszych lat, już w rodzinie i kontynuować w szkole.

 Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze