Eksperci: dzieci chore na cukrzycę mogą uprawiać sport nawet wyczynowo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2011 16:00

Dzieci z cukrzycą typu 1 powinny uczestniczyć w zajęciach sportowych, a jeśli cukrzyca jest prawidłowo leczona możliwe jest również uprawianie sportu wyczynowo. Wymaga to zaangażowania rodziców, nauczycieli i trenerów - twierdzą eksperci.

Eksperci: dzieci chore na cukrzycę mogą uprawiać sport nawet wyczynowo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

 - Nie ma przeciwwskazań do tego, by dzieci z cukrzycą brały udział w zajęciach wychowania fizycznego lub uprawiały sport, a w przyszłości uprawiały nawet sport wyczynowy. Powinniśmy wręcz dbać o to, by im to umożliwiać i ułatwiać, ponieważ wysiłek fizyczny jest jednym z elementów terapii cukrzycy, obok insuliny i właściwego odżywiania. Pozwala lepiej kontrolować chorobę i uniknąć wielu poważnych powikłań - powiedział dr Andrzej Gwarecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu, który opiekuje się młodymi sportowcami z cukrzycą.

Zaznaczył jednak, że warunkiem uprawiania sportu przez tę grupę dzieci jest dobre wyrównanie cukrzycy oraz wiedza na temat choroby, co dotyczy zarówno rodziców, jak i trenerów. Jak ocenił, utrudnianie dzieciom z cukrzycą udziału w zajęciach wf czy trenowania w klubach sportowych wynika najczęściej z obaw przed wystąpieniem niedocukrzenia (tzw. hipoglikemii).

 - Potencjalnie może to być stan niebezpieczny. Odpowiednia edukacja, redukcja dawki insuliny pozwala takich sytuacji uniknąć, a gdy wystąpią - sprawnie sobie z nimi radzić, np. przez podanie dodatkowej porcji węglowodanów - wyjaśnił dr Gawrecki.

Zdaniem dr Gawreckiego, dobrze leczone dzieci z cukrzycą mogą mieć taką samą wydolność oraz szybkość i osiągać takie same wyniki w sporcie, jak ich zdrowi rówieśnicy. Przykładem są wyczynowi sportowcy z cukrzycą typu 1, którzy zdobywają tytuły mistrzów świata lub mistrzów olimpijskich, jak wioślarz Michał Jeliński - złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie.

- Rodzice i nauczyciele dzieci powinni pamiętać, że sport zastępuje wiele leków, ale nie ma leku, który zastąpi sport - podsumował dr Gawrecki.

Cukrzyca typu 1 jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Diagnozuje się ją przeważnie u dzieci i młodzieży.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze