Polskie Radio, szczytno.wm.pl/Rynek Zdrowia | 14-11-2011 12:17

Eksperci: depresja sezonowa dotyka co dziesiątego Polaka

Co dziesiąty Polak cierpi jesienią i zimą z powodu depresji sezonowej. Choroba spowodowana jest niedoborem światła słonecznego.

Jak wyjaśnia Anna Zubrzycka, psycholog kliniczny, w rozmowie z portalem szczytno.wm.pl, u wielu osób złe samopoczucie psychiczne pojawia się regularnie w okresie jesiennym i ustępuje wiosną. Jesienią znowu wraca.

Psycholog Aleksandra Andruszczak-Zin dodaje, że światło dzienne wpływa na zegar biologiczny człowieka - im mniej światła, tym większa senność, poczucie zmęczenia i gorszy nastrój. Eksperci szacują, że u 3 proc. Polaków osób choroba ma ostrzejszy przebieg.

Prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii zwraca uwagę, że jeżeli stan przygnębienia trwa ponad dwa tygodnie, należy skorzystać z porady specjalisty. Rozróżnienie depresji sezonowej od klinicznej pozwoli na opracowanie odpowiedniego modelu terapii, a tym samym pomoże szybciej wrócić do dobrego samopoczucia.

Jedną z metod leczenia depresji sezonowej jest fototerapia, tj. leczenie światłem. Jej skuteczność sięga 60-80 proc. Poprawa samopoczucia jest odczuwalna po tygodniu stosowania kuracji. Specjaliści zalecają także ruch i odpowiednią dietę.

Więcej: www.polskieradio.pl