×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: często zapominamy, że dzieci też przeżywają żałobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 października 2013 17:14

Dzieci również przeżywają żałobę po śmierci bliskiej osoby, a rolą dorosłych jest wspierać je w tej sytuacji; pamiętajmy, że żałoba to ból po stracie więzi, nie tylko osoby - przypominają eksperci uczestniczący w kampanii Fundacji Hospicyjnej "Hospicjum to też Życie".

Eksperci: często zapominamy, że dzieci też przeżywają żałobę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (9 października) na konferencji prasowej zainaugurowano X edycję kampanii "Hospicjum to też Życie", w tym roku prowadzonej pod hasłem "Pomóż ukoić ból", a poświęconej tematyce osierocenia dzieci i młodzieży.

Psychoterapeutka Bożena Winch podkreśliła, że w rodzinach, które borykają się ze stratą bliskiej osoby, często zapomina się o dzieciach. Zdarza się, że zostają one same ze swoim bólem i nie otrzymują od pogrążonych w żalu dorosłych potrzebnego im wsparcia i pocieszenia.

Zaznaczyła, że dzieci przeżywają żałobę na swój sposób, w zależności od etapu rozwojowego i dojrzałości emocjonalnej. Bywa, że dorośli nie wiążą ich zachowania ze stratą bliskiej osoby, choć są one właśnie reakcją na ból.

Zwróciła uwagę, że dzieci mogą odsunąć się od kolegów lub opuścić w nauce. Jak tłumaczyła, dziecko, które straciło matkę, może np. nie chcieć chodzić na urodziny kolegów, bo inne dzieci przychodzą tam ze swoimi mamami, może opuścić się w nauce, bo brakuje mu odrabiania lekcji z mamą.

- Pamiętajmy, że żałoba to jest przede wszystkim stan po stracie więzi, nie tylko osoby - mówiła Winch.

Jak dodała, aby pomóc dziecku, należy z nim jak najwięcej rozmawiać, a przede wszystkim nie zabraniać mu płakać.

W powrocie do normalności pomaga osieroconym dzieciom Fundacja Hospicyjna. Z myślą o rodzinach pacjentów hospicjów stworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych, dzięki któremu może objąć ich opieką socjalną (m.in. wyjeżdżają na wakacje, otrzymują stypendia, wyprawki i podręczniki szkolne oraz prezenty świąteczne) i psychologiczną. W ramach Funduszu pomoc otrzymało 5,5 tys. dzieci.

W ramach zainaugurowanej w środę kampanii prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych. Zostaną założone skarbonki: wirtualne (w serwisie siepomaga) oraz tradycyjne, które powędrują do firm i szkół chętnych do przeprowadzenia kwesty na rzecz konkretnych dzieci. Każda skarbonka zaopatrzona zostanie w krótką historię dziecka, dla którego będzie prowadzona zbiórka, a po jej zakończeniu szkoły otrzymają materiały edukacyjne na temat żałoby i dzieci osieroconych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze