Eksperci: coraz mniej dzieci umiera przy porodzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 19:31

Umieralność płodów i noworodków przed, podczas i po porodzie spadła w Polsce trzykrotnie od lat 70. XX wieku - mówili eksperci w piątek ( 9 września) na konferencji naukowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji 90. urodzin znanego ginekologa prof. Michała Troszyńskiego.

Eksperci: coraz mniej dzieci umiera przy porodzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podkreślali lekarze, spadek ten jest i zasługą tego wieloletniego pracownika Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Michał Troszyński od lat 70. XX w. prowadził badania nad umieralnością kobiet i dzieci w czasie ciąży i porodu oraz nad jej przyczynami. Na podstawie uzyskanych wyników, zainicjował w naszym kraju system trójstopniowej (tj. opartej o szpitale trzech stopni referencyjności) opieki nad matką i dzieckiem, którego celem było obniżanie zachorowalności i umieralności matek i noworodków.

W rezultacie - jak wynika z zaprezentowanych przez niego badań - okołoporodowa umieralność płodów i noworodków spadła z 19 promili w latach 70. XX w. do 6,37 promili w 2009 r.

Jak podkreślił prof. Michał Troszyński podczas swojego wykładu, obniżanie się współczynnika umieralności okołoporodowej noworodków i zapobieganie zgonom matek w związku z ciążą, porodem i połogiem jest najważniejszym celem lekarzy położników i neonatologów.

Prof. Troszyński przeszedł na emeryturę na emeryturę w 1991 r., pomimo to pozostaje aktywny zawodowo. Od 1998 r. kieruje pracownią analiz zdrowia prokreacyjnego w Zakładzie Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka. W latach 1993-2002 r. przewodniczył Krajowemu Zespołowi Naturalnego Planowania Rodziny, powołanemu przez ministra zdrowia.

Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 200 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest on również autorem podręczników i monografii, w tym sześciu wydań "Ćwiczeń położniczych dla studentów medycyny i lekarzy".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum