Eksperci: co trzeci chory przebywający w szpitalu to osoba starsza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2014 16:01

Co trzeci hospitalizowany w naszym kraju pacjent to osoba starsza, po 65. roku życia - poinformował prof. Tomasz Grodzicki podczas seminarium "Innowacje w geriatrii - ocena dostępności w Polsce", które w poniedziałek (17 listopada) odbyło się w Warszawie.

Eksperci: co trzeci chory przebywający w szpitalu to osoba starsza

Prof. Tomasz Grodzicki z Katedry Chorób Wewnętrznych i i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powiedział, że szpitale w naszym kraju nie są przygotowane do opieki nad emerytami, szczególnie nad osobami po 80. roku życia, którzy są szczególnie trudnymi pacjentami.

- Szpitale potrafią leczyć schorzenia, które trapią ludzi starszych, wykorzystują nowoczesne leki i technologie. Jednak nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki całościowej, z uwzględnieniem specyfiki wieku starszego - podkreślił prof. Grodzicki. Z tego powodu seniorzy opuszczają szpital z chorobami, nad którymi na pewien czas udało się zapanować, jednak ich sprawność jest często znacznie mniejsza.

Według prof. Grodzickiego, sprawność seniora może się załamać w ciągu zaledwie kilku miesięcy, szczególnie wtedy, gdy jest on wielokrotnie hospitalizowany. Paradoksalnie jest "wyleczony", ale po każdym pobycie w szpitalu jego ogólny stan się pogarsza. Przestaje być osobą samodzielną, nie potrafi już samodzielnie robić zakupów, przygotowywać sobie posiłków oraz gospodarować swymi zasobami finansowymi. Wielu seniorów nie jest w stanie nawet wstać z łóżka i pójść do toalety. Wymaga stałej opieki innych osób.

Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy, Marzena Breza podkreśliła, że priorytetem powinno być zapewnienie ludziom starszym jak najlepszej opieki w domu, by mogli być samodzielni na ile tylko jest to możliwe i nie wymagali pobytu w szpitalu.

- Seniorzy nie chcą przebywać w szpitalu, a najbardziej chcą uniknąć długotrwałej hospitalizacji - dodała. Podała przykład Szwecji, gdzie osoby do 85-90. roku życia są na ogół samodzielne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum