Eksperci: ciężkie choroby płuc leczymy coraz lepiej

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 07 października 2015 14:06

Każdego roku z powodu ciężkich chorób płuc umiera około 37 tysięcy Polaków. Chodzi o raka płuca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę i samoistne włóknienie płuc.

Eksperci: ciężkie choroby płuc leczymy coraz lepiej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na pierwszym miejscu w tej grupie chorób wciąż utrzymuje się rak płuc, którego ofiarami rocznie pada aż 20 tys. osób w Polsce. Drugą przyczyną śmiertelności jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią - astma (1,5 tys. zgonów).

Najgorsze rokowania mają pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc. Tylko połowa osób z tą ostatnią chorobą przeżyje 3 lata od momentu diagnozy.

W ocenie ekspertów, obecnych na konferencji naukowej "Ciężkie choroby płuc", główną przyczyną tych schorzeń jest palenie tytoniu. Odpowiada ono za 80-90 proc. zachorowań na POChP i raka płuca. Wpływ na rozwój chorób mają też zanieczyszczenie powietrza oraz rozwój alergii - szczególnie w przypadku astmy.

Spośród ciężkich chorób płuc, jedynie patogeneza idiopatycznego włóknienia płuc pozostaje nieznana. W wypadku tej choroby oprócz palenia wskazuje się na takie czynniki ryzyka, jak długotrwały kontakt m.in. z pyłem metali czy drzewnym oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Według prof. Wojciecha Piotrowskiego z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Szpitala im. Norberta Barlickiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Polsce na samoistne włóknienie płuc mogą chorować blisko dwa tysiące osób. Choroba może postępować niezwykle szybko, stąd ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia ma jej wczesnej wykrycie. Tymczasem od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby mijają średnio 2-4 lata.

Z kolei dr Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wyjaśnia, że precyzyjną diagnozę w zakresie chorób płuc jest utrudnione z uwagi na fakt, że wszystkie cztery choroby mają takie same podstawowe objawy: duszność, kaszel, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej.

Eksperci podkreślają, że w ostatnich latach obserwuje się znaczny postęp w medycynie w zakresie leczenia tych chorób. Nowoczesne leki pojawiły się w terapii POChP, astmy, raka płuca oraz samoistnego włóknienia płuc.

Jak mówi prof. Piotr Boros z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie mamy całą grupę leków do leczenia POChP. Znakomita ich większość jest dostępna w Polsce, jednak są finansowe ograniczenia, aby je stosować.

Dr Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuc i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie zauważa z kolei, że w przypadku raka płuca pomimo postępu w jego leczeniu i wydłużenia średniej przeżycia z 6 miesięcy w latach 90. do 20 miesięcy obecnie, wciąż nie jesteśmy w stanie w pełni go wyleczyć.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze