Eksperci: choroby reumatyczne leczymy skuteczniej

Autor: JG, PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 19:28

Poprawia się dostęp do leczenia biologicznego w chorobach reumatycznych.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowoczesnych leków; barierą dostępu do nich jest cena.

Choć najpowszechniej stosowane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, coraz większą rolę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) odgrywają leki biologiczne.

 – Dzięki negocjacjom, prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia udało się obniżyć ich ceny do najniższego poziomu w Europie, co pozwala leczyć więcej pacjentów – poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Jednak wykorzystanie tych możliwości zależy od szpitali i ich lokalizacji – najwięcej na pacjenta wydaje województwo kujawsko-pomorskie, najmniej – lubuskie.

Jak stwierdzili uczestnicy konferencji „Reumatologia 2010”, która odbyła się we wtorek (1 czerwca) w Warszawie, dostępność do najnowszych leków biologicznych uległa wyraźnej poprawie.

Czas oczekiwania na wizytę u reumatologa wynosi u nas średnio 3-4 miesiące, co – jak podkreślił prof. Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Witold Tłustochowicz – plasuje nas i tak w czołówce krajów europejskich, bo ogólna średnia wynosi 6 miesięcy. Na rehabilitację trzeba czekać od 1-2 miesięcy (Mazowsze) do nawet 12 miesięcy.

W ZZSK podstawę leczenia stanowią niesteroidowe leki przeciwzapalne, które są skuteczne u 80 proc. chorych. Po roku leczenia pełnymi dawkami pojawiają się jednak poważne działania niepożądane. U około 20 proc. chorych wskazane jest leczenie biologiczne anty TNF alfa, które przynoszą poprawę u połowy z nich – normalizują CRP, OB, zmniejszają cechy zapalenia. Z powodu działań niepożądanych i utraty skuteczności z leczenia biologicznego wypada 10 proc. chorych.

Do rejestru leków biologicznych zakwalifikowano jak dotąd 416 chorych z ZZSK: 322 mężczyzn i 94 kobiety w wieku 17-72 lat.

Od 2009 roku działa 16-osobowy Zespół Koordynujący ds. Leczenia Biologicznego w chorobach reumatycznych, kwalifikujący chorych z RZS, ZZSK i  MIZS (młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów) do leczenia biologicznego w ramach programów terapeutycznych. Do tej pory zespół zaakceptował 2792 wnioski, z czego 1993 dotyczyły chorych na RZS, 412 – z MIZS, a 387 – ZZSK. 79 wniosków odrzucono, m.in. z powodu niezgodności z programem terapeutycznym i nieprawidłowego wypełnienia wniosku. 612 chorych zakończyło leczenie, m.in. z powodu uzyskania remisji, a także pojawienia się działań niepożądanych lub nadwrażliwości na lek.

W lepszej sytuacji znajdą się też niebawem chorzy z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS), dla których – jak przekazał – wiceminister Marek Twardowski – kończą się prace nad nowym programem terapeutycznym. Jeśli otrzyma on pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych, zostanie wprowadzony jako czwarty program terapii biologicznej.

Prezes AOTM Wojciech Matusewicz, mówiąc o wybranych rekomendacjach agencji w RZS, przypomniał, że żadna z dostępnych metod leczenia nie prowadzi do wyleczenia tej choroby, ale poprawia jakość życia pacjentów i umożliwia im powrót do formy.

 W krajach Unii Europejskiej na choroby reumatyczne cierpi ponad 100 mln osób w różnym wieku, także młodych, a nawet dzieci. To nie tylko problem zdrowotny, ale także społeczny i ekonomiczny – choroby te prowadzą do niepełnosprawności, a to wiąże się z utratą pracy i przejściem na rentę. Nie pracuje ponad 60 proc. chorych, co sprawia, że jest to najczęstsza przyczyna wczesnego inwalidztwa i absencji chorobowej. Choroby reumatyczne bardzo obniżają jakość życia i, choć nie są bezpośrednią przyczyną śmierci, skracają życie – średnio licząc – o około 10 lat, atakując między innymi układ krążenia, wątrobę i nerki.

Na temat dostępności leków biologicznych w chorobach reumatycznych w ramach programów terapeutycznych czytaj także w Rynku Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum