Eksperci: by uniknąć wielu schorzeń musimy dbać o mikroflorę jelitową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2012 14:02

Zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń, nie tylko układu pokarmowego, ale nawet mózgu. Dlatego powinniśmy o nią dbać już od urodzenia - podkreślają eksperci.

Eksperci: by uniknąć wielu schorzeń musimy dbać o mikroflorę jelitową

Mówili o tym podczas spotkania poświęconego mikroorganizmom w naszych jelitach, które odbyło się w Evian we Francji. - Mikrobiota jelitowa (d. flora lub mikroflora jelitowa) nie jest naszym wrogiem, ale partnerem, który jest bardzo pożyteczny i od którego jesteśmy całkowicie zależni - powiedział prof. Olivier Goulet z oddziału Pediatrycznej Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia szpitala Necker-Enfants Malades w Paryżu.

Nowe techniki i narzędzia analityczne, które rozwinęły się w ostatnich latach pozwoliły zrozumieć naukowcom, że mikrobiota działa jak jeden wielokomórkowy organ i tworzy jedność z organizmem człowieka. - W pewnym sensie te mikroorganizmy dominują nad nami - pod względem liczebności, masy i mocy genetycznej - podkreślił prof. Goulet.

Masę mikrobioty jelitowej ocenia się na 1,5-2 kg, łącznie mają one aż 3,3 mln różnych genów (tj. 150 razy więcej niż człowiek), a liczbę ich komórek szacuje się na 100 bilionów (podczas gdy komórek człowieka jest dziesięć razy mniej).

Zdaniem prof. Jeremy K. Nicholson z Imperial College w Londynie, badania ostatnich lat dowodzą, że zaburzenia w składzie bakterii jelitowych mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych schorzeń - układu pokarmowego, metabolicznych, jak otyłość i cukrzyca typu 2, alergii i astmy, chorób autoimmunizacyjnych i zapalnych oraz zaburzeń neurologicznych, a nawet psychicznych, jak autyzm.

Bakterie te pełnią wiele ważnych funkcji - m.in. chronią przed patogenami, produkują witaminy, pobudzają dojrzewanie układu odporności, regulują metabolizm, pomagają trawić i przyswajać związki, których organizm ludzki nie rozkładai regulują motorykę jelit.

Wczesne zmiany w składzie mikrobioty jelitowej mogą mieć konsekwencje dla rozwoju i zdrowia dziecka. Jelita noworodka, który przychodzi na świat, są sterylne. Pierwszymi mikroorganizmami, które je kolonizują są bakterie obecne w pochwie matki. Dlatego tak ważny jest poród naturalny.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają problemy z rozwojem ekosystemu bakterii jelitowych, co może zwiększać predyspozycje do niektórych schorzeń, np. alergii. Także wczesne podawanie antybiotyków może mieć wpływ na zakłócenie flory balterjnej jelit.

Eksperci obecni w Evian podkreślali, że w dorosłym wieku dbanie o mikrobiotę jelitową może polegać na stosowaniu zróżnicowanej diety. Korzystny wpływ na skład i funkcję mikroflory jelit zdrowych osób mogą też mieć probiotyki. Określa się tak żywe mikroorganizmy, które mają udowodniony w badaniach klinicznych pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum