Eksperci: brakuje geriatrów

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 14:51

W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy zajmujących się osobami w podeszłym wieku. Według prognoz demograficznych GUS za dwadzieścia lat niemal co czwarty Polak przekroczy 65. rok życia, zaś niemal połowa spośród nich będzie żyła dłużej niż 75 lat.

Na ogłoszonej przez resort zdrowia liście miejsc rezydenckich nie znalazła się ani jedna propozycja dla przyszłych geriatrów.

Dlaczego? Bo na tę specjalizację nie ma chętnych, ponieważ wykształceni lekarze nie mają szans na znalezienie pracy. Szpitale nie otwierają takich oddziałow ze względu na niską wycenę tych procedur przez NFZ - pisze Dziennik. 

Wysokie koszty prowadzenia takich oddziałów wynikają z wielochorobowości hospitalizowanych pacjentów. Np. przyjęcie na oddział geriatryczny wymaga przeprowadzenia szerokiej diagnostykę: m.in. pod kątem cukrzycy, układu krążenia, a także konsultacji psychologicznej. 

Jak twierdzą geriatrzy, pomocą byłoby zwiększenie wyceny z NFZ. Dzięki temu w szpitalach pojawiłyby się oddziały, to zaś wywołałoby popyt na tę specjalizację. I choć od stycznia zwiększono przy ogólnym przeglądzie geriatrycznym wycenę z 50 do 150 zł, to zdaniem lekarzy jest to kropla w morzu - podaje gazeta.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum