Eksperci: 700 tys. Polaków z otyłością potrzebuje operacji bariatrycznych

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 10:37

Prawie 700 tys. Polaków ma tzw. otyłość patologiczną, wymagającą leczenia chirurgicznego, które pomaga w odchudzaniu i chroni przed poważnymi chorobami - uważają eksperci.

Eksperci: 700 tys. Polaków z otyłością potrzebuje operacji bariatrycznych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 2018 r. zabiegi bariatryczne przeprowadzono u zaledwie 3,8 tys. tych pacjentów, o ponad 500 więcej niż rok wcześniej - wynika z danych przedstawionych podczas konferencji przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Specjaliści przekonują, żeby zwiększyć w naszym kraju liczbę operacji bariatrycznych, a jednocześnie wprowadzić kompleksową i skoordynowaną opiekę nad pacjentami poddawanymi tym zabiegom - podkreśla Rzeczpospolita.

Prof. Łukasz Kaska z Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że sama operacja to jeszcze nie wszystko. Tym bardziej, że operacja nie jest panaceum na otyłość. Po 10 latach od 20 do 30 proc. operowanych wraca do poprzedniej masy ciała.

Zdaniem dr. Jerzego Gryglewicza z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, chirurgia bariatryczna powinna mieć zapewnione oddzielne finansowanie w ramach kompleksowej i skoordynowanej opieki nad operowanymi pacjentami. W jego ocenie wprowadzenie tej opieki poprzedziłby program pilotaży realizowany w wybranych ośrodkach.

Nie wiadomo jednak, kiedy taki pilotaż miałby się rozpocząć. Program kompleksowej opieki w zakresie chirurgii bariatrycznej jest na etapie konsultacji ze specjalistami.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum