XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Eksperci: 70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 12:35

Ze względu na jasną karnację ok. 70 proc. Polaków należy do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka; nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów - przypominają eksperci z okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na ten agresywny nowotwór skóry wzrosła o 300 proc., podkreślają specjaliści z Akademii Czerniaka, która organizuje obchody Tygodnia. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku w Polsce czerniaka diagnozuje się u 2,5-3 tys. osób.

- Zachorowalność na czerniaka wzrosła we wszystkich grupach wiekowych, nawet wśród osób młodych. To wynika wyłącznie z nadmiernego opalania się i korzystania z solariów, które są szczególnie niebezpieczne dla młodej skóry - ocenił w rozmowie z PAP prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie.

Od 65 proc. do 70 proc. Polaków ma fototyp skóry I lub II. - Osoby te nie są genetycznie predysponowane do tego, by eksponować się na słońcu - nawet, jeśli będą stosowały preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi. Należą bowiem do grupy w największym stopniu narażonej na zachorowanie na czerniaka - zaznaczył prof. Rutkowski.

Osoby z fototypem I skóry mają jasną lub bardzo jasną cerę, często piegi lub znamiona, blond lub rude włosy oraz jasne oczy. Po ekspozycji na słońce zawsze ulegają poparzeniom i trudno się opalają. Do grupy z fototypem II skóry zalicza się osoby o jasnej cerze, włosach blond, ciemny blond lub jasny brąz oraz jasnych oczach. Również te osoby trudno się opalają, a ich skóra łatwo ulega poparzeniom.

Prof. Rutkowski podkreślił, że na czerniaka zachorować może jednak każdy, kto w ciągu życia niewłaściwie eksponuje swoją skórę na promieniowanie UV i dopuszcza do jej poparzeń. Do złotych zasad profilaktyki czerniaka specjaliści zaliczają też unikanie solarium.

Czerniak wcześnie wykryty, gdy jego grubość w głąb skóry nie przekroczyła jeszcze 1 mm jest uleczalny niemal w 100 proc. Tydzień Świadomości Czerniaka wspiera firma Bristol-Myers Squibb.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum