Eksperci: 30 proc. przypadków cukrzycy nie jest zdiagnozowanych

Autor: Nauka w Polsce PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2011 18:01

Na świecie blisko 346 mln osób choruje na cukrzycę. 40-50 proc. przypadków tej choroby pozostaje nierozpoznanych, w Polsce jest to 30 proc. - mówili eksperci podczas konferencji "Diabetologia 2011";.

Eksperci: 30 proc. przypadków cukrzycy nie jest zdiagnozowanych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje serwis Nauka w Polsce PAP, według danych przypomnianych przez dr Anitę Gębską-Kuczerowską z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - w 2010 roku w Europie na cukrzycę typu 2. chorowało 55,4 mln osób. Szacunki pokazują, że w 2030 roku będzie to już 67 mln.

Prof. Waldemar Karnafel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniał, że na Mazowszu, które liczy około 5 mln mieszkańców - szacunkowa liczba osób chorych na cukrzycę w 2008 roku wyniosła 331 tysięcy, a w 2010 roku były to już 364 tysiące.

- Blisko 7 proc. populacji jest chorych na cukrzycę. Jeśli dodamy do tego osoby, które mają problemy z gospodarką węglowodanową to mamy ponad milion osób na Mazowszu dotkniętych cukrzycą - powiedział prof. Karnafel.

Jak poinformowali specjaliści blisko 30 proc. osób chorych na cukrzycę nie ma rozpoznanej choroby. Zdaniem prof. Karnafela, aby nie znaleźć się wśród 30 proc. osób, które nie wiedzą, że mają cukrzycę należy przede wszystkim robić badania.

- Najbardziej zagrożonymi zachorowaniem są osoby z czynnikami ryzyka takimi jak: otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, a także kobiety, które przeszły cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko powyżej czterech kilogramów - powiedział prof. Karnafel.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum