Ekipa z Sosnowca mistrzem w ratownictwie medycznym

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2014 14:24

W niedzielę (15 czerwca) w Krakowie zakończyły się Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, organizowane przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Pierwsze miejsce zajął zespół Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca.

Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym rozgrywane były w Krakowie po raz pierwszy. Przyjechały 22 zespoły z całej Polski, które od czwartku (12 czerwca) musiały wykonać dziesięć zadań, w tym jedno zadanie nocne.

Największym wyzwaniem dla ratowników była symulacja wypadku masowego. Samolot z około stu osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować poza lotniskiem z powodu pożaru na pokładzie. Maszyna została pokryta pianą gaśniczą, a w jednej z jej części zostali uwięzieni ludzie. Pierwszym etapem akcji ratunkowej było przeprowadzenie tzw. triażu, czyli segregacji osób poszkodowanych na tych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy oraz lżej rannych. Następnie utworzono punkt pomocy medycznej, prowadzono medyczne czynności ratunkowe oraz transportowano pacjentów do szpitala.

Podczas tego zadania zespoły z całej Polski miały okazję do przećwiczenia wspólnego prowadzenia akcji ratunkowej i koordynacji z pozostałymi służbami - informuje nas Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

  Podczas mistrzostw zawodnicy musieli się zmierzyć zarówno z testami teoretycznymi, konkurencjami sprawnościowymi, jak i zadaniami praktycznymi. Wszystkie zadania zostały tak przygotowane, aby jak najbardziej wiernie odzwierciedlać rzeczywiste sytuacje, z którymi ratownicy muszą sobie radzić w codziennej pracy. Sędziowie oceniali nie tylko wiedzę medyczną, ale też umiejętność właściwego porozumiewania się z pacjentami oraz świadkami zdarzeń.

- Bardzo gorąco gratuluję zwycięzcom, bo wiem, że zadania nie były łatwe. Ale równocześnie gratuluję też wszystkim załogom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w zawodach. Start na mistrzostwach to bardzo ciężka praca i duży wysiłek. Warto jednak go podjąć, ponieważ są to doskonałe ćwiczenia, świetnie przygotowujące zespoły ratownictwa do codziennej pracy - podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsze miejsce zajął zespół Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca, drugie - Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, a trzecie -Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum