EMA potwierdza: szczepionki Johnson & Johnson są bezpieczne a korzyści przewyższają ryzyko

Autor: MS • Źródło: PAP07 maja 2021 14:22

EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po szczepionce J&J. Badania potwierdziły bezpieczeństwo preparatu.

EMA potwierdza: szczepionki Johnson & Johnson są bezpieczne a korzyści przewyższają ryzyko
EMA potwierdziła bezpieczeństwo szczepionki przeciw Covid-19 firmy JOhnson&Johnson; Fot: Shutterstock
  • Komitet bezpieczeństwa EMA zakończył ocenę szczepionki na Covid-19 firmy Johnson & Johnson, po tym jak u niewielkiej liczny osób wystąpiły niezwykle rzadkie poszczepienne powikłania zakrzepowe 
  • W piątek oświadczenie w tej sprawie wydała Europejska Agencja Leków. EMA potwierdziła, że korzyści ze szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych
  • Zgodnie z zaleceniami EMA teraz w ulotce do szczepionki mają się znaleźć informacje o rzadkiej możliwości wystąpienia zakrzepicy przy trombocytopenii 

Po zakończeniu prac nad nietypowymi powikłaniami, w piątek Europejska Agencja Leków (EMA) wydała oświadczenie w tej sprawie.

"Komitet bezpieczeństwa EMA (PRAC) zakończył właśnie ocenę szczepionki na Covid-19 firmy Johnson & Johnson i potwierdził, jak wcześniej informowano, że korzyści ze szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych" - napisano w komunikacie przesłanym mediom.

Będą zmiany w ulotce do produktu firmy Johnson&Johnson

Komitet, podobnie jak wcześniej w odniesieniu do szczepionki przeciwko Covi-19 firmy AstraZeneca, po której wystąpiły bardzo rzadkie, podobne powikłania, zalecił doprecyzowanie ostrzeżenia w ulotce produktu. 

W ulotce do szczepionki mają się znaleźć informacje o rzadkiej możliwości wystąpienia zakrzepicy (tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach) przy trombocytopenii (małej liczbie płytek krwi).

Ulotka ma też od tego momentu zawierać zalecenie, że pacjenci, u których zdiagnozowano małopłytkowość, w ciągu trzech tygodni po szczepieniu powinni być pod szczególną kontrolą pod kątem objawów zakrzepicy.

Podobnie pacjenci, u których wystąpi choroba zakrzepowo-zatorowa w ciągu trzech tygodni po zaszczepieniu powinni zostać zbadani pod kątem małopłytkowości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum