EASD: nowoczesne leki na wczesnym etapie cukrzycy = lepsze wyniki terapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2011 19:01

Nowoczesne leki na cukrzycę, z grupy tzw. inkretynowych, warto stosować na wcześniejszych etapach rozwoju choroby: można wówczas uzyskać lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi - uważają specjaliści.

EASD: nowoczesne leki na wczesnym etapie cukrzycy = lepsze wyniki terapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki najnowszych badań, z których płyną te wnioski, zaprezentowano na 47. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), które w połowie września odbywało się w Lizbonie.

Jak podkreślali diabetolodzy, dobra kontrola poziomu glukozy jest jednym z podstawowych warunków skutecznego leczenia cukrzycy. Kontrolę poziomu glukozy ocenia się na podstawie stężenia tzw. hemoglobiny glikowanej (HbA1c), tj. hemoglobiny z przyłączonymi cząsteczkami glukozy. Pozwala to ocenić, jak dobrze kontrolowane było stężenie glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy (średni czas życia krwinek czerwonych).

W terapii chorych na cukrzycę dąży się do tego, by poziom HbA1c nie przekraczał 7 proc., a u niektórych pacjentów - 6,5 proc. Z raportu przygotowanego w 2010 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wynika, że w Polsce cel ten osiąga około 26 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 i mniej niż 6 proc. pacjentów z cukrzycą typu 1.

Tymczasem, jak przypomniał prof. David Matthews z Uniwersytetu w Oksfordzie, obniżenie poziomu HbA1c o 1 proc. wiąże się ze spadkiem o 14 proc. ryzyka zawału serca, spadkiem o 37 proc. powikłań tzw. mikronaczyniowych, jak uszkodzenie siatkówki oka (tzw. retinopatia cukrzycowa) czy nerek oraz spadkiem ryzyka zgonu o 21 proc.

Diabetolog zaznaczył jednak, że kontrola poziomu HbA1c pogarsza się systematycznie w miarę rozwoju cukrzycy typu 2, która stanowi około 85 proc. wszystkich przypadków cukrzycy i jest silnie związana z niezdrowym stylem życia. Dlatego konieczne jest wprowadzanie do terapii kolejnych leków doustnych, a następnie insuliny.

Z przedstawionych w Lizbonie badań, którymi objęto ponad 4,6 tys. pacjentów wynika, że kontrolę poziomu hemoglobiny glikowanej można znacznie poprawić, stosując na wcześniejszym etapie cukrzycy nowoczesny lek o nazwie liraglutyd, zaliczany do tzw. leków inkretynowych.

Po 26 tygodniach obserwacji okazało się, że prawidłowy poziom HbA1c udało się uzyskać aż u 72 proc. pacjentów, którym liraglutyd (w dawce 1,8 mg dziennie) włączono, gdy cukrzyca była mniej zaawansowana, tj. którzy wcześniej nie stosowali żadnego doustnego leku na cukrzycę lub stosowali tylko jeden lek.

Dla porównania, gdy liraglutyd włączono do terapii u chorych z bardziej zaawansowaną cukrzycą, tj. stosujących dwa lub więcej doustnych leków przeciwcukrzycowych, dobrą kontrolę HbA1c uzyskiwano u 49 proc. z nich.

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum