Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 10 października 2011 13:06

10 października br. obchodzony jest już po raz 19 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
450 milionów ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, wliczając w to uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. 

W Polsce liczba osób leczących się z powodu problemów zdrowia psychicznego oscyluje wokół 1,6 mln. Koszty świadczeń finansowanych ze środków publicznych - NFZ, wyniosły w 2010 roku ponad 2 mld zł. Stanowi to 3,5% wszystkich kosztów ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia zdrowotne. Wydatki ZUS, na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób z problemami zdrowia psychicznego wyniosły w 2009 roku blisko 4,5 mld zł, co stanowiło 15,5 % wszystkich wydatków.

Ochrona zdrowia psychicznego została w Polsce zadeklarowana jako jeden z priorytetów zdrowotnych państwa. W 2009 roku powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dopiero jednak w tym roku przeznaczone zostały na jego cele realne środki.

Program ma ułatwić lecznie chorych przede wszystkim z zaburzeniami depresyjnymi, skłonnościami samobójczymi, zaburzeniami geriatrycznymi związanymi ze starzeniem się, zaburzeniami spowodowanymi używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz przewlekłymi, nawracającymi chorobami psychotycznymi i afektywnymi.

Jak zaznacza prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, kierownik III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wspomniany program zakłada m.in. zmianę struktury organizacyjnej opieki psychiatrycznej w Polsce, poprzez wprowadzenie priorytetu dla opieki środowiskowej.

- Opieka nad chorym, np. na schizofrenię, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego, a nie łączyć się z traumatyczną najczęściej zmianą jego sytuacji. Tak dzieje się, gdy najbardziej dostępną formą opieki psychiatrycznej jest hospitalizacja w oddziale psychiatrycznym - stwierdza profesor.

Jak podkreśla konsultant, alternatywnym rozwiązaniem, zalecanym przez Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, jest oparcie opieki o tzw. Centrum Zdrowia Psychicznego, składające się z ambulatorium, zespołu leczenia  środowiskowego oraz oddziału dziennego. Taki schemat zakłada, że chory będzie mógł przebywać w swoim środowisku mając jednocześnie zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną oraz wsparcie ze strony innych pracowników (psychologów, pielęgniarek, terapeutów itp.). 

W Polsce ok. 1 mln osób korzysta rocznie z psychiatrycznego lecznictwa ambulatoryjnego, szpitalnie jest leczonych ok. 200.000 a blisko 2500 jest internowanych gdyż choroba psychiczna spowodowała, że stali się sprawcami przestępstw, choć w myśl litery prawa nie można im przypisać winy.

Najczęstszą ciężką chorobą psychiczną jest schizofrenia, na którą cierpi lub będzie cierpiała w  jakimś momencie swojego życia jedna na 100 osób. W  Polsce liczba pacjentów ze schizofrenią szacowana jest na  ok.  400 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze