Dziś Dzień Świadomości Raka Prostaty. Każdego roku ten nowotwór jest wykrywany u ok. 2 tysięcy mężczyzn tylko w woj. śląskim

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 09:15

23 czerwca to Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Szacuje się, że tylko w województwie śląskim każdego rok ten nowotwór jest wykrywany u ok. 2 tysięcy mężczyzn. Wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny. Warto się badać.

Dziś Dzień Świadomości Raka Prostaty. Każdego roku ten nowotwór jest wykrywany u ok. 2 tysięcy mężczyzn tylko w woj. śląskim
W operacjach raka prostaty urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 wykorzystują laparoskop 3D. Fot. mat. prasowe
  • Nawet dwa razy więcej pacjentów z podejrzeniem raka prostaty zgłasza się teraz do urologów - wynika z obserwacji specjalisty z Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach
  • Stawiajmy na profilaktykę - wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny
  • Wstyd, strach, skrępowanie zostawmy za drzwiami gabinetu, tylko otwarta, szczera rozmowa z lekarzem oraz szybka reakcja mogą skutecznie pomóc - przekonuje dr n.med. Andrzej Kupilas

Rak prostaty - pandemia mu sprzyjała

Czas pandemii sprawił, że wielu chorych, u których pojawiły się niepokojące objawy, nie trafiało od razu do gabinetów urologicznych.

- Od dwóch miesięcy liczba takich pacjentów rośnie w niespotykanym tempie, nawet o 100% - mówi dr n.med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dodaje: - Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała w kolejnym miesiącach, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to tendencja wzrostowa – dodaje specjalista.

Laparoskop 3D, czyli nowa szansa dla chorych

Dzięki wsparciu władz Gliwic, urolodzy z Szpitala Miejskiego nr 4 mają teraz do dyspozycji ważny sprzęt: to laparoskop 3D o wartości blisko pół miliona złotych.

- Zdecydowanie poprawiła się jakość obrazu, możemy jeszcze dokładniej ocenić sytuację konkretnego pacjenta, wszystkie struktury anatomiczne. To sprawia, że efekt mamy podwójny: chory szybciej dochodzi do siebie po zabiegu, proces gojenia jest krótszy, a dla nas to większy komfort pracy i większa precyzja - wyjaśnia urolog.

23 czerwca to Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Szacuje się, że w województwie śląskim każdego roku taką diagnozę słyszy nawet 2 tysiące mężczyzn.

Rak prostaty - tu ważna jest profilaktyka

To jest nowotwór, który nie boli. Jeśli już boli – to znaczy, że stopień zaawansowania choroby jest bardzo poważny. Stawiajmy na profilaktykę – wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny - zachęca dr Kupilas.

Symptomami, które powinny skłonić każdego mężczyznę do konsultacji urologicznej, są problemy z oddawaniem moczu oraz częstomocz czy krwiomocz.

- Wstyd, strach, skrępowanie zostawmy za drzwiami gabinetu. Tylko otwarta, szczera rozmowa z lekarzem oraz szybka reakcja mogą skutecznie pomóc -  zapewnia dr Kupilas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum