Dziesięć lat bydgoskiej transplantologii

Autor: gazeta.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 13:57

Klinika Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy w ciągu dziesięciu lat przeprowadziła około 700 zabiegów przeszczepienia nerki.

Szpital Uniwersytecki im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy

Jej kierownik, profesor Zbigniew Włodarczyk, wspomina pierwszy, wykonany 10 lat temu przeszczep od dawcy rodzinnego.

– Siostra oddała nerkę swojemu bratu. W następnych dwóch dniach mieliśmy kolejne cztery przeszczepy, już od zmarłych dawców – mówi profesor, zauważając jednak, że piękny jubileusz przyćmiewa spadająca cały czas liczba wykonywanych przeszczepów: w Polsce liczba pobieranych i przeszczepianych narządów spadła o 40 procent.

Na nową nerkę czeka w tej chwili ponad 2 tys. osób. Rocznie w Polsce wykonuje się 800 przeszczepów. W najlepszych latach 2002-2003, transplantacji było 1100-1200.

Jednym ze sposobów na zwiększenie liczby dawców jest zachęcanie do wypełniania oświadczeń woli, czyli zgody na pobranie narządów po śmierci.

Kwestię transplantacji nerek reguluje ustawa z dn. dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Przeszczep narządu od żywego dawcy jest możliwy, jeżeli dawca jest spokrewniony z biorcą w linii prostej, od rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka lub gdy istnieje między nimi głęboka więź emocjonalna. W przypadku dawcy niespokrewnionego o przeszczepie decyduje sąd.

Pierwszy udany zabieg transplantacji nerki na świecie odbył się w Bostonie w 1945 roku, a od żywego dawcy w 1954 roku. Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce został przeprowadzony 26 stycznia 1966 roku (w tym dniu obchodzimy w naszym kraju Dzień Transplantacji).

Dwa lata później w Polsce miał miejsce pierwszy przeszczep nerki pobranej od żywego dawcy. Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem właśnie takiego sposobu postępowania jest uzyskanie znacząco lepszych wynikow odnoszących się zarówno do funkcji, jak i przeżycia nerki w organizmie, w porównaniu z przeszczepami pochodzącymi od osób zmarłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum