Dzień Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 15:59

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W krajowych ośrodkach onkologicznych będzie to Dzień Drzwi Otwartych, czyli okazja do skorzystania m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych, konsultacji, a także porad w zakresie profilaktyki i leczenia.

Akcja otwartych drzwi jest inicjatywą Polskiej Unii Onkologii (PUO). Jej prezes, dr Janusz Meder mówił, że "Światowy Dzień Walki z Rakiem ma służyć przypomnieniu wszystkim o problemie rosnącej zachorowalności na nowotwory, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych".

- W ciągu najbliższych 10-15 lat, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, nastąpi podwojenie zachorowalności na nowotwory, na co wpływ ma obecny styl życia, przewlekły stres, dieta bogata w tłuszcze, a uboga w warzywa i owoce, palenie tytoniu oraz brak ruchu - podkreślił dr Meder.

Jednocześnie wyjaśniał, że akcja ma uświadomić społeczeństwu "jak wiele zależy od nas samych, od zdrowych zachowań, odpowiedniej diety i udziału w badaniach okresowych i profilaktycznych, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka".

- Jeżeli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, to jest on w większości wypadków całkowicie wyleczalny - przypominał Jansz Meder.

W Polsce obecnie co roku na nowotwory zapada ok. 160 tys. osób, a umiera - 90 tys. Wśród mężczyzn najczęściej pojawiają się nowotwory płuc, jelita grubego czy prostaty, a wśród kobiet - rak piersi i rak płuc. 70-80 proc. Polaków chorych na raka zgłasza się do onkologa zbyt późno, bo już w zaawansowanym stadium choroby.

W najbliższą sobotę (4 lutego) w ośrodkach biorących udział w akcji będzie można m.in. skorzystać z badań mammograficznych oraz cytologicznych lub zapisać się na takie badanie. Wystarczy wziąć ze sobą dowód ubezpieczenia i dowód osobisty. Ponadto, udzielane będą porady w zakresie rzucenia palenia tytoniu oraz nauki samobadania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego.

Prowadzone będą także wykłady i pogadanki na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych. Rozdawane będą też materiały informacyjne i edukacyjne.

Akcja odbędzie się w: Białostockim Centrum Onkologii, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym (Brzozów), Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego oraz Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach, Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Opolskim Centrum Onkologii, Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Podkarpackim Centrum Onkologii w Rzeszowie, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, a także w Centrum Onkologii w Warszawie, stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum