RZX/Rynek Zdrowia | 15-03-2021 15:07

Dzięki ECMO uratowano pacjenta z niewydolnością oddechową w przebiegu Covid-19

Sukcesem zakończyło się pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim wszczepienie najnowocześniejszego aparatu do pozaustrojowej terapii ECMO typu CardioHelp. Dzięki temu możliwe jest ratowanie pacjentów z niewydolnością oddechową i niewydolnością krążenia.

Zespół, który przeprowadził pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim wszczepienie najnowocześniejszego aparatu do pozaustrojowej terapii ECMO typu CardioHelp. Fot. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

Zabieg odbył się w I Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Kardioanestezjologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Zespół kierowany przez dr. Przemysława Jasiewicza złożony z anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych oraz przy współudziale perfuzjonisty i kardiochirurga z Kliniki Kardiochirurgii wszczepił urządzenie pacjentowi z niewydolnością oddechową w przebiegu Covid-19 oczekującemu na przeszczep płuc. Dzięki zabiegowi i posiadanemu urządzeniu możliwa będzie kontynuacja terapii oraz bezpieczny transport pacjenta do ośrodka przeszczepowego.

Zakupiony przez szpital (w ramach projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) za blisko 400 tysięcy złotych aparat ECMO umożliwia ratowanie życia pacjentom z niewydolnością oddechową oraz niewydolnością krążenia, a także umożliwia ich bezpieczny transport. Zastosowanie terapii ECMO jest wysokospecjalistyczną i inwazyjną terapią zastępująca pracę płuc i/lub serca do czasu poprawy ich funkcji.

Głównym celem ECMO w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej jest utlenowanie krwi i eliminacja dwutlenku węgla poza organizmem chorego. W czasie trwającej pandemii koronawirusa pozaustrojowe natlenianie krwi jest metodą ostatniej szansy dla pacjentów z Covid-19. Posiadane urządzenie zwiększa szanse pacjentów z Covid-19 na skuteczną terapię, a w najcięższych przypadkach na transport do ośrodków wykonujących przeszczepy płuc.