Dzieciom chorym na CA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 21:15

Dwuletni program poprawy opieki nad dziećmi z nowotworami będzie wdrażany od maja m.in. w Polsce.

„Program poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi oraz podniesienia jakości ich życia" od maja będzie wdrażany nie tylko w Polsce, a także w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Program obejmuje m.in. szkolenie kadr; na ich bazie zostaną stworzone wielodyscyplinarne zespoły, które będą opiekować się małymi pacjentami przez cały okres choroby.

– Dziecko z chorobą nowotworową potrzebuje wielodyscyplinarnego podejścia. To nie tylko diagnoza choroby, to nie tylko leczenie przeciwnowotworowe. Potrzebne jest także wsparcie zarówno psychologiczne, jak i socjalne – wyjaśnia dr Walentyna Balwierz, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, a zarazem wojewódzki konsultant ds. pediatrii onkologicznej.

W praktyce ma to wyglądać tak, że w momencie zdiagnozowania u małego pacjenta choroby nowotworowej, specjalnie dla niego będzie powoływany zespół do opieki medycznej, psychologicznej i socjalnej. Chodzi o wypracowanie bardziej indywidualnego podejścia do pacjenta, dostosowanego do jego potrzeb i sytuacji zdrowotnej oraz życiowej.

Projekt poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi w Europie Środkowej i Wschodniej powstał z inicjatywy fundacji: Project HOPE oraz Bristol-Myers Squibb. Będzie on realizowany jednocześnie w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech, bo w tych krajach programy opieki nad dziećmi z chorobami nowotworowymi są podobne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum