Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otworzył poradnię medycyny rodzinnej

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2017 09:43

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto w czwartek (1 czerwca) poradnię medycyny rodzinnej. Ma to pomóc w opiece nad pacjentami, ale też ułatwić kształcenie studentów.

Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otworzył poradnię medycyny rodzinnej
Podlaskie: jedyny szpital dziecięcy w regionie otworzył poradnię medycyny rodzinnej. Fot. Shutterstock

Szpital jest jedyną specjalistyczną placówką w Podlaskiem, która opiekuje się najmłodszymi pacjentami, leczy m.in. najbardziej skomplikowane schorzenia i najtrudniejsze przypadki.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska powiedziała, że na razie w poradni będzie pracować dwóch pediatrów. Każdy z nich ma mieć pod opieką ok. dwóch i pół tysiąca pacjentów. Poradnia nastawia się na opiekę nad najmłodszymi, ale zapisywać się mogą również osoby dorosłe, rodzice i dzieci. Na razie zgłosiło się ok. 200 pacjentów, wpływają nowe deklaracje; od września pracę ma zacząć trzeci lekarz - jeżeli będą chętni pacjenci.

- Otworzyliśmy tę poradnię głównie dlatego, że wszystkie ustawy, które teraz będą wchodziły, mówią o sieci szpitali, przyszłości, jakości, podkreślają skoordynowaną opiekę nad dziećmi - powiedziała Wasilewska.

Dodała, że utworzenie poradni wpisuje się również w nowy tryb kształcenia studentów medycyny, którzy na szóstym roku studiów będą musieli odbywać sporo zajęć w gabinecie lekarza rodzinnego. Dotychczas studenci musieli szukać w mieście takich miejsc (uczelnia to koordynowała), teraz będą odbywać zajęcia w poradni rodzinnej w szpitalu. - Będzie też lepszy nadzór nad szkoleniem studentów - oceniła Wasilewska.

Dyrekcja szpitala podkreśla również, że poradnia pomoże także rezydentom, którzy muszą odbyć zajęcia z pediatrii. - Weszło w tej chwili rozporządzenie, które mówi o tym, że od 1 stycznia muszą oni odbywać zajęcia w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale pod skrzydłami pediatry, czyli nie może to być pod opieką lekarza medycyny rodzinnej. Tu będziemy mieć pediatrę zatrudnionego na pełny etat - podkreśliła Wasilewska.

Szpital zachęca pacjentów do zapisywania się do poradni także dlatego, że mają oni mieć łatwiejszy dostęp - bo na miejscu - do laboratoriów czy do zakładu radiologii.

W najbliższym czasie mają być remontowane docelowe pomieszczenia, gdzie będzie się mieścić poradnia. Teraz lekarze będą przyjmować w pomieszczeniach po innej poradni. Sprzęt na ich wyposażenie - np. stetoskopy, otoskopy, wagi, torby lekarskie, tablice do badania wzroku - ufundowali i przekazali poradni studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA–Poland. Kosztowało to ok. 4 tys. zł.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny przyjmuje pacjentów z całego regionu. Dyrektor Wasilewska pytana o liczbę pacjentów, którzy trafiają do tej placówki, powiedziała, że niemal każde dziecko w województwie było w tym szpitalu. Szczegółowych danych nie podała.

W placówce jest ponad 30 poradni przyszpitalnych, gdzie przyjmują lekarze specjaliści i opiekują się małymi pacjentami po hospitalizacjach w tej placówce.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum