Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. "Otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym"

Autor: • Źródło: PAP18 maja 2022 08:53

WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał w najnowszym komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia. Otyłość może przyczynić się do rozwoju chorób przewlekłych, a także depresji i izolacji społecznej.

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. "Otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym"
Otyłe dzieci częściej będą otyłymi dorosłymi - twierdzi WHO. Fot. Adobestock
  • Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - podaje Światowa Organizacja Zdrowia
  • Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała
  • Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, nadwaga dotyczy nawet 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Otyły przedszkolak = otyły dorosły?

Narodowy Fundusz Zdrowia w środowym komunikacie przekazał, że "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponadczterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała". Przywołał także dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.

- Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia - poinformował NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości?

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką". Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość".

- W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci - zaznaczył NFZ, dodając, że cały film dostępny jest na kanale YouTube - Akademia NFZ i na facebookowej stronie - Akademia NFZ.

W komunikacie zaznaczono, że "w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie". W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum