Dzieci pozbawione opieki pediatrycznej dzisiaj - to problem w przyszłości

Autor: LJ, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2010 10:03

20 proc. polskich dzieci cierpi na przewlekłe schorzenia. Część z nich do lekarza trafiła dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

W Polsce zaledwie 13 proc. sześciolatków nie ma problemów z próchnicą.

Specjaliści alarmują, że nawet 90 proc. dzieci ma tzw. uchybienia zdrowotne, czyli np. wadę postawy. Jeśli chodzi o opiekę stomatologiczną, jesteśmy zapóźnieni w stosunku do Europy Zachodniej o ok. 10 lat.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia 80 proc. dzieci powinno mieć zdrowe zęby. W Polsce statystyka jest odwrotna – zaledwie 13 proc. sześciolatków nie ma problemów z próchnicą.

– Ktoś, kto przed kilkoma laty zlikwidował opiekę medyczną w szkołach, zrobił poważny błąd – komentuje ekspert ochrony zdrowia Rafał Janiszewski wypowiadając się dla Dziennika Gazety Prawnej.

Podobnego zdania jest prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, które apeluje o powrót lekarzy do szkół.

Problemy w pediatrii zaczęły się, gdy w latach 90. zlikwidowano tzw. wojewódzkie przychodnie matki i dziecka. Jednocześnie zrezygnowano z usług lekarzy szkolnych, a opiekę nad dziećmi przekazano lekarzom rodzinnym.

– Obecny system jest zły z dwóch powodów. Po pierwsze lekarz, który ma czuwać również nad profilaktyką, nie może poświęcić jej czasu ze względu na dużą liczbę chorych dzieci – mówiła portalowi rynekzdrowia.pl profesor Alicja Chybicka. – Po drugie, aby lekarz mógł zobaczyć zdrowe dziecko, muszą się z nim zgłosić rodzice. Niestety, wielu z nich idzie do lekarza tylko wówczas, gdy dziecko jest chore. Dlatego wielu małych pacjentów w ogóle nie jest objętych badaniami profilaktycznymi, a problemy odkrywamy wtedy, gdy są już naprawdę poważne.

Przed kilkoma dniami rzecznik praw dziecka Marek Michalak – kolejny już raz – wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z apelem, by choć raz w roku każde dziecko w Polsce było badane przez pediatrę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum