Dzieci coraz częściej chorują na cukrzycę

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 10:01

Do tej pory naukowcy ostrzegali przed epidemią cukrzycy typu 2, występującą u osób dorosłych jako skutek niezdrowego stylu życia.

Podobny problem dotyczy także cukrzycy typu 1, pojawiającej się najczęściej u dzieci i osób młodych z powodu uszkodzenia komórek beta trzustki, produkujących insulinę.

Na zagrożenie cukrzycą typu 1, dowodów dostarczyli naukowcy z Queen's University w Belfaście i Uniwersytetu w Pecs na Węgrzech. Swoje badania oparli na prawie 30 tys. przypadków, które w latach 1989-2003 zarejestrowano w 20 państwach europejskich. W tym czasie – twierdzą naukowcy -  liczba chorych zwiększała się o prawie 4 proc. rocznie. Najgorzej było w grupie dzieci poniżej piątego roku życia, w której wzrost wynosił ponad 5 proc.

Uczeni ostrzegają, że jeśli ten trend się utrzyma, to w 2020 roku w Europie będzie żyło 160 tys. cukrzyków, którzy nie ukończyli 15. roku życia (dzisiaj jest ich 94 tys.). Zdaniem naukowców przyrost zachorowań u najmłodszych nie wynika wyłącznie z czynników genetycznych, a zmiany stylu życia.

Dr Chris Patterson, jeden z badaczy, twierdzi, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 zwiększa się wraz z wiekiem matki, a także w przypadku dzieci, które przyszły na świat w drodze cięcia cesarskiego oraz u maluchów, które we wczesnym okresie życia szybko przybrały na wadze. Z kolei mniejsze ryzyko rozwoju choroby dotyczy dzieci długo karmionych piersią.

Uczeni podejrzewają, że czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się cukrzycy typu 1 są również rozmaite wirusy. Ostatecznej odpowiedzi nikt jeszcze nie zna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum