Dyrektor generalny WHO: kiedy i jakie działania organizacja podjęła w związku z koronawirusem

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 21:14

W czwartek, 30 kwietnia mijają trzy miesiące, odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) z powodu wybuchu nowego koronawirusa SARS-CoV-2 - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO: Jedną z rzeczy, o którą chcielibyśmy prosić, jest jedność na poziomie krajowym i solidarność na poziomie globalnym. Fot./Źródło: strona WHO

Dyrektor WHO przypomniał, jakie działania organizacja zdrowia podjęła w tym czasie i co zamierza dalej zrobić.

• 31 grudnia system wywiadu epidemiologicznego WHO uzyskał informację o grupie przypadków zapalenia płuc o nieznanej przyczynie w Wuhan w Chinach. Następnego dnia, w Nowy Rok, WHO poprosiła Chiny o dokładniejsze dane na ten temat, zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi. W tym czasie uruchomiło też Zespół Wsparcia Zarządzania Incydentami, aby koordynować nadzór nad nowym wirusem - podkreślił.

Jak  dodał Ghebreyesus, dzień później, 2 stycznia WHO poinformowała Globalną Sieć Alarmowania i Reagowania na Epidemię (Global Outbreak Alert and Response Network), która obejmuje ponad 260 instytucji w ponad 70 krajach.

• 3 stycznia, Chiny dostarczyły WHO informacje, o które pytano. Na tym etapie nie zgłoszono żadnych zgonów - zaznaczył.

Ghebreyesus wyjaśnił, że dwa dni później, za pośrednictwem Systemu Informacyjnego Zdarzeń WHO poinformowało wszystkie państwa członkowskie, aby podjęły środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych, uczulając rządy na to, że może dojść do przeniesienia zakażenia z człowieka na człowieka.

Tego samego dnia WHO opublikowało również swoją pierwszą publiczną wiadomość o szerzącym się zakażeniu. Do wiadomości publicznych podano informacje techniczne dedykowane naukowcom i przedstawicielom zdrowia publicznego a także międzynarodowym mediom.

• 10 i 11 stycznia WHO opublikowało obszerny pakiet wskazówek, w jaki sposób można wykryć zakażenie i jak zarządzać chorymi oraz pracownikami ochrony zdrowia, aby uchronić ich przed potencjalną transmisją koronawirusa z człowieka na człowieka - mówił dyrektor generalny WHO.

Ponieważ Wuhan jest ważnym krajowym i międzynarodowym węzłem transportowym, WHO poinformowało również, że istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się zakażenia poza Wuhan.

• 11 stycznia Chiny przekazały sekwencję genetyczną wirusa, którą kraje mogą wykorzystać przy opracowywaniu zestawów testowych. Tego samego dnia Chiny zgłosiły pierwszy zgon z powodu nowego koronawirusa

Dwa dni później odnotowano, pierwszy przypadek zakażenia poza Chinami, w Tajlandii.  - Tego dnia, we współpracy z partnerami, WHO opublikowała pierwsze instrukcje, jak tworzyć zestawy testów diagnostycznych, umożliwiając wszystkim krajom na świecie identyfikację zakażonych - zaznaczył dyrektor generalny WHO.

• 14 stycznia Chiny poinformowały WHO, że ich wstępne badania wykazały, że wirus nie przechodzi z człowieka na człowieka.

Informacje te zostały przekazane dalej, gdyż takie działania, jak zapewnił dyrektor generalny WHO, są zgodne z praktyką organizacji zdrowia, przekazywania światu informacji, które zgłaszają kraje. - Raporty krajowe publikujemy w stanie, w jakim się znajdują - mówił.

Wcześniej, tego samego dnia, WHO zorganizowało briefing prasowy, na którym poinformowano media głównego nurtu, że doświadczenia z koronawirusami wskazują, że jest prawdopodobne przenoszenie się wirusa z człowieka z człowieka.

• W związku z informacjami płynącymi z Chin, zespół WHO w dniach 20 i 21 stycznia odwiedził Wuhan, a dzień później poinformował świat, że są dowody które sugerują, że miało miejsce przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka.

• 22 i 23 stycznia zwołany został Komitet ds. Nagłych Wypadków, składający się z 15 niezależnych ekspertów z całego świata.

- W tym czasie zgłoszono 581 przypadków zakażenia nowym wirusem. Tylko 10 z nich pochodziło z poza Chin. Komitet był podzielony i nie doradził, abym ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Poprosił jednak o ponowne spotkanie za dziesięć dni - tłumaczył Ghebreyesus.

• 27 stycznia wspólnie z innymi pracownikami WHO Ghebreyesus pojechał do Pekinu, aby dowiedzieć się więcej o reakcji tego kraju na nowe zachorowania i zaoferować pomoc WHO.

- Omówiliśmy powagę sytuacji i uzgodniliśmy, że międzynarodowy zespół naukowców powinien udać się do Chin, aby przyjrzeć się epidemii. Postawiliśmy na ekspertów z Chin, Niemiec, Japonii, Republiki Korei, Nigerii, Federacji Rosyjskiej, Singapuru i Stanów Zjednoczonych Ameryki. 30 stycznia zwołałem też po raz wtóry Komitet ds. Nagłych Wypadków. Po konsultacji z członkami komitetu, mając do dyspozycji nowe informacje, ogłosiłem międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego - najwyższy poziom alarmowy WHO - powiedział dyrektor generalny WHO.

W tym czasie wystąpiły 82 przypadki zachorowań poza Chinami, bez ofiar śmiertelnych. 

Jak przekonywał Ghebreyesus, "od samego początku WHO działała szybko i zdecydowanie, aby zareagować i ostrzec świat". - Wielokrotnie powtarzaliśmy, że świat ma szansę na przygotowanie się i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa - mówił.

Powiedzał, że WHO robi wszystko aby szybko znaleźć odpowiedzi dotyczące tego, które leki są najbardziej skuteczne. - Zebraliśmy konsorcjum krajów i partnerów, aby przyspieszyć badania nad szczepionką i zapewnić sprawiedliwą jej dystrybucję. Na całym świecie wysłaliśmy miliony zestawów testowych i tony sprzętu ochronnego, koncentrując się na tych krajach, które najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Przeszkoliliśmy 2,3 miliona pracowników służby zdrowia. Jednak nie uważamy, że to wystarczy, będziemy działać dalej - zapewnił.

Przekazał też, że obecnie WHO pracuje nad dostarczeniem kluczowych strategii, rozwiązań i dostaw, których kraje będą potrzebować w nadchodzących tygodniach i miesiącach.  - Jedną z rzeczy, o którą chcielibyśmy prosić, jest jedność na poziomie krajowym i solidarność na poziomie globalnym. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, rasa ludzka powinna stać razem, aby pokonać tego wirusa – podsumował dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum