×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dyrektor NIZP-PZH: badania potencjalnie zakażonych będą powtarzane

Autor: MZ/Rynek Zdrowia05 lutego 2020 11:03Aktualizacja: 05 lutego 2020 12:03

Badania pacjentów, którzy mogli zarazić się koronawirusem, i u których na razie nie stwierdzono zakażenia, będą powtarzane - zapowiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP PZH.

Dyrektor NIZP-PZH: badania potencjalnie zakażonych będą powtarzane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciel NIZP-PZH potwierdził, że w testach na obecność wirusa u potencjalnie zakażonych pacjentów na razie otrzymywane są wyniki ujemne.

- Aktualnie zalecenia, którymi dysponują także lekarze prowadzący opiekę nad pacjentami we wrocławskim ośrodku, wskazują na rekomendację powtórzenia wyników badań, które są ujemne - zaznaczył dyrektor Juszczyk.

Podkreślił, że testy są bardzo wrażliwe i umożliwiają szybkie wykrycie koronawirusa 2019-nCoV.

- Natomiast 14-dniowy okres wylęgania się wirusa od momentu zakażenia do chwili pojawienia się objawów sugeruje bardzo wysoką czujność. W trosce o bezpieczeństwo, lekarze prowadzący opiekę, obserwujący stan kliniczny pacjenta, mogą nie wcześniej niż po 48 godzinach od wykonania wcześniejszego badania ponowić próbkę - wyjaśnił.

Dyrektor Grzegorz Juszczyk podkreśla, że badania genetyczne prowadzone są z wykorzystaniem laboratorium o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa biologicznego (BSL-3) z zastosowaniem wzorca genetycznego koronawirusa 2019nCoV (Wuhan) i pozwalają na stwierdzenie jego obecności w pobranym materiale, zgodnie z wytycznymi WHO, oraz amerykańskiego i europejskiego centrum kontroli i zapobiegania chorobom (CDC i ECDC).

- Z uwagi na szczególne znaczenie badania dla celów epidemiologicznych i ochrony populacji przed szerzeniem się infekcji część badanych próbek analizowana jest dwukrotnie, także z użyciem różnych metod wykrywania wirusa - podkreśla Juszczyk.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny od ubiegłego tygodnia przebadał 42 próbki od pacjentów, u których istniało podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem. W żadnej z przebadanych próbek nie wykryto obecności koronawirusa 2019-nCoV.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności na grypę. Osoby, które wróciły do Polski z Chin i mają temperaturę, kaszel i duszność powinny zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego, lista jest opublikowana na stronie MZ.

Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze