Dyrektor Friediger: nie potrzebujemy pomocy przy liczeniu łóżek a przy opiece nad chorymi

Autor: Nasze Miasto/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 12:32

Podejrzewanie, że ktoś "melinuje" albo ukrywa łóżka i pomysł, by przejrzeć pod tym kątem szpital, są absurdalne. Najbardziej by się przydała pomoc przy pacjentach - mówi w rozmowie z portalem kraków.naszemiasto.pl, dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Dyrektor Friediger: nie potrzebujemy pomocy przy liczeniu łóżek a przy opiece nad chorymi
Na zdj. dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Fot. PTWP

Dr Friediger skomentował pomysł ministra zdrowia, zgodnie z którym do szpitali mają być wysłani żołnierze, by pilnować łóżek covidowych. Jak podkreślił, podejrzewanie, że ktoś melinuje albo ukrywa łóżka i pomysł, by przejrzeć pod tym kątem szpital, są absurdalne. Jeżeli jednak Wojska Obrony Terytorialnej mają wspomóc szpitale w pracy, w czynnościach administracyjnych, to jak najbardziej jest to dobre rozwiązanie - ocenił.

Wyjaśnił też, że pracownicy administracyjni szpitala mieli dotąd pięć razy na dobę, a teraz mają co trzy godziny wysyłać raport o ilości wolnych łóżek w kilka różnych miejsc, do różnych urzędów. Wynika z tego, że personel szpitala nie ma nic lepszego do roboty niż wypełnianie tabel dla kilku różnych instytucji. Myślę, że pierwszą rzeczą, którą się powinno zrobić, to przygotować wzór jednej tabeli, która byłaby wysyłana w jedno miejsce, a wszystkie pozostałe instytucje mogłyby z niej korzystać.

Zaznaczył też, że jeśli trafi do niego żołnierz WOT to będzie zbierał informacje z oddziału zakaźnego, wpisywał w tabelę i wysyłał, codziennie, łącznie z sobotami i niedzielami. Podkreślił też, że na oddziały wpuści tych żołnierzy, którzy będą skierowani do pomocy przy chorych. A jeżeli będą skierowani do niego żołnierze, żeby pisać tabele, to ich wpuści do pomieszczenia, w którym się je wypełnia.

Dodał, że obecnie najbardziej potrzebna jest pomoc przy pacjentach. Jest problem z transportem wewnętrznym pacjentów, z pomocą pacjentom. To są czynności proste, niewymagające kwalifikacji, które mogą wykonywać żołnierze.

Więcej: krakow.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum