Dworczyk: niewiele szpitali węzłowych szczepi w soboty i niedziele

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2021 15:11

Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych. Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: niewiele szpitali węzłowych szczepi w soboty i niedziele
W ciągu kolejnych pięciu dni zostanie zaszczepionych 250 tysięcy osób Fot. WUM (zdjęcie ilustracyjne)

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę, w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty, liczba ta zwiększyła się o 1 235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Dworczyk wyjaśnił, że wynika to z systemu pracy szpitali węzłowych.

- W ubiegłym tygodniu, obserwując ten proces, mogliśmy stwierdzić, że 509 szpitali węzłowych, które w tej chwili szczepią grupę zero, spokojnie może wykonywać co najmniej 50 tysięcy szczepień dziennie. Zatem liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe - podkreślił minister.

Jak mówił, niższego przyrostu osób zaszczepionych należy się spodziewać również w danych z niedzieli.

Zapewnił jednocześnie, że w ciągu kolejnych pięciu dni zostanie zaszczepionych 250 tysięcy osób, czyli średnio w dniu roboczym właśnie ok. 50 tysięcy.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

Agnieszka Ziemska - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum