Drużyna z Zielonej Góry mistrzem Polski studentów w szyciu chirurgicznym

Autor: Marcin Rynkiewicz - PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2017 17:58

Studenci z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego zostali triumfatorami pierwszych Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny. Dwudniowa impreza odbyła się w Zielonej Górze.

Drużyna z Zielonej Góry mistrzem Polski studentów w szyciu chirurgicznym
Członkowie jury byli pod wrażeniem umiejętności studentów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na drugim stopniu podium stanęła drużyna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a trzecie miejsce zajął drugi zespół wystawiony przez gospodarzy.

W zmaganiach wzięło udział 18 drużyn z uczelni medycznych, kół i stowarzyszeń studenckich z całego kraju, w tym jedna z Ukrainy. Reprezentacje liczyły po trzech-czterech zawodników, byli nimi studenci medycyny od II do VI roku. Zwycięzcy w nagrodę wezmą udział w profesjonalnym kursie laparoskopii. Pozostali medaliści otrzymali nagrody książkowe. Były też puchary dla uczelni.

- Bardzo wysoki poziom zawodów. Członkowie jury byli pod wrażeniem umiejętności studentów. Możemy być spokojni o pacjentów, którymi w przyszłości będą się opiekować - powiedział PAP jeden z pomysłodawców mistrzostw, prodziekan ds. klinicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Paweł Jarmużek.

Dwudniowe zmagania były podzielone na dwa bloki. W piątek odbyła się prezentacja drużyn i część teoretyczna - cykl wykładów mający przygotować zawodników do części praktycznej imprezy.

W sobotę przyszedł czas na rywalizację. Najpierw był test ze zdobytej dzień wcześniej wiedzy, a następnie zajęcia praktyczne, czyli szycie. Studenci wykonywali zadane im szwy na materiale genetycznym - wieprzowych brzuszkach, nóżkach, a także na nóżkach kurzych.

Na wykonanie zadanych szwów mieli dwie godziny. Efekt pracy młodzieży oceniło jury złożone z lekarzy i nauczycieli akademickich. Pod uwagę brano poprawność wykonania szwów, użycie odpowiednich dla danego szwu nici, liczył się także czas.

Jury oceniało kilka podstawowych rodzajów szwów służących do zespalania skóry i tkanki podskórnej (m.in. szew pojedynczy, węzełkowy, materacowy pionowy czy poziomy). Studenci medycyny musieli także zespolić jelito cienkie sposobem koniec do końca oraz bok do boku, a także sprawnie wykonać zespolenie dwunastniczo-dwunastnicze typu "karo".

Organizatorami mistrzostw był Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy z Katedrą i Kliniką Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Aesculap Akademia.

Dr Jarmużek zapowiedział, że w 2018 roku mistrzostwa będą miały swoją kontynuację.

Głównym celem imprezy jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego, zapoznanie z nowoczesnymi materiałami szewnymi oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum