Dramatyczny wzrost zgonów w domach opieki w całej Europie

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 17:55

W niemieckich domach pomocy społecznej odnotowano do tej pory ponad 330 zakażeń koronawirusem, z czego ponad 210 osób zmarło. We Francji prawie jedna trzecia wszystkich zgonów związanych z COVID-19 przypada na ośrodki dla seniorów.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W niemieckich ośrodkach opieki przebywa łącznie ponad 818 tysięcy podopiecznych, z czego ponad 756 tysięcy ma powyżej 65 lat, a więc znajduje się w grupie najwyższego ryzyka cięższego przebiegu choroby COVID-19. W domach opieki w Niemczech wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin, ale nie wszystkie placówki wstrzymały przyjęcia nowych podopiecznych.

W Madrycie zdrowi pensjonariusze są przenoszeni z objętych kwarantanną placówek do specjalnie przygotowanych hoteli. Sytuacja w DPS-ach jest dramatyczna w wielu krajach Europy.

Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej - Domy Pomocy Społecznej to tykająca bomba a sytuacja robi się z każdym dniem coraz trudniejsza. Każde takie ognisko chorobowe jest gigantycznym zagrożeniem dla życia podopiecznych, którzy przecież nigdy nie są w pełni zdrowi.

Jak podkreśla Mączyński, zła sytuacja jest konsekwencją tego, że system pomocy społecznej nie tylko nie przygotował się odpowiednio na epidemię, ale też przez lata zaniedbywał sytuację pracowników opieki.

W Polsce już kilkanaście placówek w całym kraju zostało objętych kwarantanną w związku z zakażeniami koronawirusem. Brakuje miejsc na izolację, środków ochrony osobistej, a także personelu. W niektórych miejscach podopiecznymi muszą opiekować się zakażeni pracownicy.

Więcej: tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum