Dramatyczny apel pacjenta z oddziału covidowego

Autor: oprac. MP • Źródło: TVN, Rynek Zdrowia22 września 2021 16:09

Aż 99 proc. przypadków zakażeń koronawirusem to osoby niezaszczepione przeciw Covid-19. To samo dotyczy zgonów. - Proszę was ludzie, szczepcie się - zaapelował pacjent, który w ciężkim stanie trafił na oddział covidowy. Nie zaszczepił się, ale teraz zmienił zdanie.

99 proc. zakażonych koronawirusem w Polsce to przypadki osób niezaszczepionych. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia obecnie w szpitalach przebywa 1179 chorych z Covid-19 
  • Ponad 99 proc. spośród tych pacjentów, to osoby niezaszczepione na koronawirusa
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski przestrzega, że praktycznie taki sam procent dotyczy przypadków zgonów
  • - Hospitalizowani pacjenci twierdzą, że postąpiliby inaczej, gdyby można było cofnąć czas - mówi dr Agata Kusz-Rynkun, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Południowym w Warszawie
  • - Do tej pory nie zdarzyło się, aby pacjent szczepiony trafił na oddział intensywnej terapii - zaznacza dr Joanna Jursa-Kulesza z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie
  • - Sam się nie zaszczepiłem, jestem chory, dotarłem do szpitala w ciężkim stanie. Szczepcie się - apeluje jeden z pacjentów oddziału covidowego

Szczepienia w Polsce. Apel pacjenta z oddziału covidowego. "Proszę was, szczepcie się"

Z dnia na dzień rośnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem. Przypadki z ostatnich tygodni jasno pokazują, że w zdecydowanej większości wśród chorych na Covid-19, to osoby niezaszczepione. 

W ubiegłym tygodniu - 16 września - Ministerstwo Zdrowia podało, że na 10 zmarłych pacjentów z powodu Covid-19 w tym dniu, aż 8 nie przyjęło wcześniej szczepionki.

- Sam się nie zaszczepiłem, jestem chory, przyjechałem w ciężkim stanie. W tym szpitalu mi bardzo pomogli, także czuję się z dnia na dzień lepiej. Proszę was ludzie, zaszczepcie się - mówił na antenie TVN pacjent z warszawskiego szpitala, który trafił na oddział covidowy.

Dr Agata Kusz-Rynkun, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Południowym w Warszawie, przyznaje, że zdecydowana większość chorych to osoby niezaszczepione. - Pacjenci twierdzą, że postąpiliby inaczej, gdyby można było cofnąć czas - mówi lekarka.

 - Do tej pory nie zdarzyło się, aby pacjent szczepiony trafił na oddział intensywnej terapii - informuje TVN dr Joanna Jursa-Kulesza z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Koronawirus w Polsce. 99 proc. zakażonych to osoby niezaszczepione przeciw Covid-19

Konkretne dane na temat zakażonych koronawirusem a niezaszczepionych przeciw Covid-19 dane przytoczył minister zdrowia na konferencji prasowej. Dotyczyły one wszystkich województw we wszystkich grupach wiekowych.

- 99,1 procent nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni. W zasadzie taka sama statystyka dotyczy zgonów - mówił Adam Niedzielski. 

- Jestem po rozmowie z dyrektorem szpitala w Łańcucie. Tam w tej chwili przebywa 50 pacjentów covidowych, z czego 49 to osoby niezaszczepione - tłumaczył szef resorty zdrowia.

W środę - 22 września - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowszy raport o nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Jak wylicza resort zdrowia, liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce wzrosła do 2 899 888. Natomiast liczba przypadków śmiertelnych związanych z zakażeniem to obecnie 75 523.

Aktualnie najgorsza sytuacja epidemiczna jest w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim. W obu zajętych jest po 30 proc. łóżek covidowych.

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. 22 września prawie 900 zakażeń. Zmarło aż 20 osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum