Dramatycznie spada poziom dzietności. Jedną z przyczyn niepłodność

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2015 14:29

Jak alarmują specjaliści, dramatycznie spada poziom dzietności w Polsce. Według prognoz demograficznych liczba mieszkańców naszego kraju w ciągu 35 lat zmniejszy się o ponad 4,5 miliona. Jedną z przyczyn niekorzystnych zmian demograficznych jest niepłodność, która dotyka co roku 1,5 mln par.

Dramatycznie spada poziom dzietności. Jedną z przyczyn niepłodność
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sytuację może zmienić wprowadzenie programu kompleksowego leczenia niepłodności. Tymczasem, z uwagi na brak rozwiązań systemowych, dostęp do usług medycznych tego typu wciąż pozostaje poza zasięgiem większości pacjentów - wynika z raportu pt. „Wspieramy płodność” opracowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności oraz FertiMedica Centrum Płodności.

- Celem raportu, opracowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności, jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na konieczność zapewnienia niepłodnym parom równego dostępu do kompleksowej opieki i wsparcia w zakresie terapii niepłodności. Niepłodność jest bowiem nie tylko chorobą w wymiarze medycznym i psychicznym, ale przede wszystkim problemem społecznym, wymagającym kompleksowego rozwiązania - mówi dr Ewa Goncikowska z FertiMedica Centrum Płodności, jedna z autorek raportu.

- Raport porusza pomijany dotychczas temat szeroko pojętej jakości opieki nad niepłodną parą, postrzeganej nie tylko poprzez pryzmat nowoczesnej technologii i wskaźników skuteczności leczenia, ale także kondycji psychicznej i emocjonalnych potrzeb pacjentów - dodaje dr Goncikowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum