Dr hab. Szymon Brzósko: pacjenci z chorobami nerek odniosą korzyść z opieki koordynowanej

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 17:39

Pacjenci z chorobami nerek mają utrudniony dostęp do potrzebnych świadczeń zdrowotnych i nie zawsze są one optymalne, zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną - uważa dr hab. Szymon Brzósko. Dlatego nefrolodzy proponują pilotaż opieki koordynowanej.

Dr hab. Szymon Brzósko: pacjenci z chorobami nerek odniosą korzyść z opieki koordynowanej
Dr hab. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Sp. z o.o. Fot. PTWP
  • Projekt zakłada objęcie opieką koordynowaną pacjentów z późnymi stadiami przewlekłej choroby nerek i pacjentów dializowanych
  • Dr hab. Szymon Brzósko: - Pacjenci będą mogli zdrowiej zaczynać dializoterapię, częściej otrzymają przeszczepienie nerki. Sprawniej będzie przebiegał też proces tzw. wyprzedzającego przeszczepienia nerki
  • Mamy dowody literaturowe, z których wynika, że opieka koordynowana u pacjentów z chorobą nerek przekłada się na zmniejszenie liczby hospitalizacji, mniejszą liczbę zakażeń i mniejszą śmiertelność

Projekt opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobą nerek powstał w oparciu VBHC - medycynę opartą na wartościach. Zakłada objęcie taką opieką pacjentów z późnymi stadiami przewlekłej choroby nerek i pacjentów dializowanych. Mógłby zostać sprawdzony metodą pilotażową.

Opieka koordynowana dla pacjentów z chorobą nerek

Jak uważa dr hab. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Sp. z o.o., spółki prowadzącej w kraju drugą pod względem wielkości sieć stacji dializ, dzisiejszy system opieki nad pacjentem nefrologicznymi jest zdefragmentowany.

- Pacjenci z chorobami nerek mają utrudniony dostęp do potrzebnych świadczeń zdrowotnych, nie zawsze są one optymalne, zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną - ocenia.

Jeśli przygotowany przez środowisko nefrologów projekt opieki nad pacjentem zostałby wprowadzony, dializowani pacjenci odniosą korzyść.

- Będą mogli zdrowiej zaczynać dializoterapię, częściej otrzymają przeszczepienie nerki. Sprawniej będzie przebiegał też proces tzw. wyprzedzającego przeszczepienia nerki. Wtedy, zamiast dializ, ci chorzy od razu otrzymają przeszczep, co wpłynie na jakość ich życia - mówi dr hab. Szymon Brzósko.

Opieka koordynowana - tu metodę dializy wybierze pacjent

Projekt przewiduje również, że w ramach opieki koordynowanej pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do właściwych specjalistów, kompetentnie leczących choroby spowodowane specyfiką niewydolności nerek.

Pacjenci otrzymują też lepszą edukację, co bardziej zaangażuje ich w proces leczenia. - Ich decyzje okażą się bardziej świadome i w związku z tym częściej będą wybierali metodę domowej dializoterapii, czyli dializy otrzewnowej, która jest przez pacjentów znacznie bardziej doceniana. W Polsce niestety niewykorzystana, bo zaledwie w 5-6 proc. jest reprezentowana jako metoda leczenie nerkozastępczego - wyjaśnia dr hab. Szymon Brzósko.

Częściej wybierana przez wyedukowanych pacjentów dializa otrzewnowa pozwala pozostawać w domu, ale często i pracować. - Jeżeli natomiast pacjent zdecyduje się na hemodializę, to zacznie ją z dobrze funkcjonującą przetoką tętniczo-żylną a nie cewnikiem dializacyjnym nierzadko powodującym zakażenia - stwierdza nasz rozmówca.

Opieka efektywniejsza, koszty porównywalne

Zaznacza: - Mamy dowody literaturowe, z których wynika, że opieka koordynowana u pacjentów z chorobą nerek przekłada się na zmniejszenie liczby hospitalizacji, rehospitalizacji, mniejszą liczbę zakażeń i mniejszą śmiertelność. Są również dowody na to, by sądzić, że taka skoordynowana opieka nawet w późnych stadiach choroby i dializoterapii jest efektywniejsza.

Projekt programu opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami nerek powstał kilka lat temu. Zakłada przesunięcie pewnych środków finansowych z tych obszarów, które dzisiaj są poza procedurą hemodializy (dostęp naczyniowy). Zdaniem dr hab. Szymona Brzosko po przesunięciu tych środków globalne koszty opieki nad pacjentami pozostaną porównywalne.

Rozmowa została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

Pełny zapis sesji HCC, podczas której goście rozmawiali także o już funkcjonujących programach i pilotażach opieki koordynowanej: "Opieka koordynowana - nie ma innej drogi"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum