Dr Sutkowski: rząd chce uniknąć schizofrenii dwóch rzeczywistości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2020 14:45

Byłbym zwolennikiem jeszcze mocniejszych restrykcji, ale krótkich, a co najważniejsze - z pokazaniem jasnego, pozytywnego celu - mówi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski: rząd chce uniknąć schizofrenii dwóch rzeczywistości
Dr Michał Sutkowski Fot. Archiwum

- Decyzja o lockdownie jest słuszna i od tego trzeba wyjść. W mojej ocenie być może nawet zbyt lekka i nieco spóźniona, ale ważne, że podjęta - ocenił dr Sutkowski.

Zauważył, że zapowiedziana przez rząd po świętach narodowa kwarantanna ma być odpowiedzią na szarą strefę w branży hotelarskiej, ale także na szarą strefę w działaniach części obywateli, którzy wprost kpią z pozostałych, siedzących w domach. - Rząd chce uniknąć schizofrenii zachowań, schizofrenii dwóch rzeczywistości - wskazał Sutkowski.

Dodał, że w Polsce wybrano model pełzającego lockdownu, dość długiego, ale lekkiego. On sam jest zwolennikiem znacznie mocniejszych restrykcji, nawet z zakazem przemieszczenia się, ale krótkotrwałych.

W jego ocenie rząd, komunikując się ze społeczeństwem w sprawie epidemii, stawia na profesjonalizm przekazu, a nieco zapomina, że ludzie działają emocjonalnie.

- Słyszymy w komunikacie tylko o tym, co złego się wydarzy w związku z epidemią. Przypomnijmy o tym, co dobre i normalne i co wróci, jeżeli się zastosujemy do zasad zdrowego rozsądku. Nie wywołujmy efektu buntu i poszukiwania na siłę obejścia przepisów, postarajmy się zbudować solidarność - zaznaczył dr Sutkowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum