Dr Sutkowski: ostrożnie korzystajmy z luzowania obostrzeń

Autorzy: PAP; oprac. JJ • Źródło: PAP29 maja 2021 10:00

- Trzeba się cieszyć i dobrze bawić tam, gdzie można, ale ostrożnie - przekonuje dr Michał Sutkowski, komentując kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

Dr Sutkowski: ostrożnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
Ostrożnie korzystajmy z luzowania obostrzeń - apeluje dr Sutkowski. Fot. Arch. PTWP
  • Od piątku można korzystać z obiektów sportowych - siłowni i basenów, z zastrzeżeniem wykorzystania 50 proc. możliwego obłożenia
  • Obostrzenia znoszone są stopniowo po to, żeby nie zaprzepaścić tego, co przyniosły szczepienia i stosowanie do tej pory różne rygory i zakazy
  • W Polsce wykonano dotąd ponad 19,1 mln szczepień przeciw Covid-19, w pełni zaszczepionych jest 6,3 mln osób

- Sytuacja pandemiczna w Polsce jest dobra, liczba nowych zakażeń koronawirusem spada, ale łatwo to niestety zepsuć. Pamiętajmy, że wiele zależy od naszego zachowania – dodał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Mniej obostrzeń

W związku ze zmniejszają się liczbą nowych zakażeń rząd zdecydował o kolejnym znoszeniu obostrzeń. Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W ministerstwach zdrowia oraz kultury i sportu trwają prace nad uszczegółowieniem rozporządzeń.

Od 28 maja możliwe jest prowadzenie gastronomii w lokalu - przy zachowaniu maksimum 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu, m.in. wesela i komunie, mogą odbywać się z limitem maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Można już pójść do siłowni i na basen

Od piątku można też korzystać z obiektów sportowych - siłowni i basenów. Jednak i tu jest limit - 50-procentowe obłożenie obiektu. Za tydzień będą mogły odbywać się już plenerowe koncerty z maksymalnie 250 uczestnikami. Do limitu również nie wliczają się zaszczepieni.

- Przestrzeganie ustalonych limitów jest bardzo ważne. Pogoda na razie nie sprzyja ogródkom, więc chętnie będziemy przebywać we wnętrzach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odległości, noszeniu maseczek, gdy jest to możliwe i nie gromadzeniu się w miejscach wspólnych. W siłowniach obowiązuje 15 metrów dla każdej osoby ćwiczącej, zalecane jest wietrzenie pomieszczeń - przypomina dr Sutkowski.

Jak wskazał, obostrzenia znoszone są stopniowo po to, żeby nie zaprzepaścić tego, co przyniosły szczepienia i stosowanie do tej pory różne rygory i zakazy. Przekonuje, że dopóki nie osiągniemy odporności zbiorowej, a więc 70-80 proc. osób uodpornionych, pewne obostrzenia powinny być utrzymywane.

Ponad 6,3 mln w pełni zaszczepionych

W Polsce wykonano dotąd ponad 19,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6,3 mln osób.

Odnosząc się do doświadczeń krajów takich, jak Szwecja, Belgia czy Litwa, w których przy zbliżonym poziomie szczepień wciąż pojawiają się ogniska zakażeń koronawirusem, dr Sutkowski powiedział, że sytuację trzeba monitorować na bieżąco i jeśli będzie taka konieczność, przywrócić pewne obostrzenia.

Dodał: - Obostrzeń nie zostało już dużo, a gradacja dotycząca ich znoszenia jest właściwa. Z punktu widzenia medycznego nie mam uwag do tych decyzji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum