pwx, PAP/Rynek Zdrowia | 14-03-2021 15:50

Dr Sutkowski: liczba zakażeń koronawirusem była do przewidzenia, ale jest zatrważająca

Liczba zakażeń koronawirusem wskazuje na bardzo niepokojący trend wzrostu - uważa prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski komentując dane dotyczące COVID-19.

Liczba zakażeń bardzo niepokoi. Fot. Shutterstock

- Wyniki są spodziewanie wysokie, spodziewanie niepokojące, a nawet zatrważające. Bardzo źle to rokuje na przyszłość - ocenił Sutkowski.

Z niedzielnych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby badania potwierdziły 17 259 nowych zakażeń koronawirusem, a 110 chorych zmarło.

Jak przyznał dr Michał Sutkowski, sądził, że liczba nowych zakażeń zacznie spadać około 25-30 marca i że szczyt będzie łagodniejszy niż ostatnio, ze średnim poziomem tygodniowym na poziomie 16 tys.

Podkreślił jednak, że obecny trend wzrostu zakażeń bardzo niepokoi. Zastrzegł, że jest wiele nieznanych zmiennych i trudno przewidywać rozwój wypadków.

- Rośnie również udział brytyjskiej odmiany koronawirusa. Ciężko też ocenić, jak będą wyglądały dalsze działania administracyjne. Jeżeli chodzi o zachowania społeczne, to było źle, a jest jeszcze gorzej - dodał dr Sutkowski.

Jak zaznaczył, trzeba apelować o właściwe zachowania społeczne, bo obok szczepień to jedyny element, na który mamy wpływ.

- Nie możemy okazać się słabym państwem i społeczeństwem wobec tych, którzy nie przestrzegają żadnych reguł, np. w sprawie noszenia maseczek. Nie możemy dawać się terroryzować takim nieodpowiedzialnym jednostkom. Nasze zaniedbania wobec bezmaskowców czy wręcz medycznych oszustów zabijają - podkreślił dr Sutkowski.